V okviru srečanja predstavnikov gospodarstva iz občine z županom Milanom Čadežem in predsednikom državnega sveta Markom Lotričem so si ogledali tudi Industrijsko cono Todraž. / Foto: Gorazd Kavčič

S pokrajinami do nadaljnjega razvoja

V okviru Tedna obrti in podjetništva na Loškem, ki se je letos odvijal 16. leto zapored, so v ponedeljek v Industrijski coni Todraž gostili srečanje predstavnikov gospodarstva iz občine z županom Milanom Čadežem ter predsednikom državnega sveta in Območne obrtno-podjetniške zbornice Škofja Loka Markom Lotričem.

»Veliko nas je poslovno dejavnost začelo v garažah, pa vidimo, kje smo danes. Tudi ob današnjem ogledu industrijske cone smo videli inovativnost, delavnost ter veliko vloženega znanja in poguma.«

Todraž – Udeleženci srečanja so si najprej ogledali Industrijsko cono Todraž, kjer ta čas deluje 27 podjetij, v katerih zaposlujejo več kot 160 ljudi. V prostorih Rudnika Žirovski Vrh je nato sledil pogovor z županom Milanom Čadežem in predsednikom državnega sveta Markom Lotriča o gospodarskem razvoju občine Gorenja vas - Poljane in celotnega škofjeloškega območja, kjer so po besedah direktorja Razvojne agencije Sora Gašperja Kleča, ki je vodil pogovor, doma uspešne podjetniške zgodbe.

Občina Gorenja vas - Poljane je imela po besedah Gašperja Kleča leta 2021 okrog 7700 prebivalcev. »Naravni prirast, ki predstavlja enega ključnih razvojnih dejavnikov v prihodnosti, je znašal 6,4, medtem ko je bil v Sloveniji negativen. To območju daje konkurenčno razvojno prednost.« V občini je ta čas registriranih 729 podjetij. »To pomeni, da je vsak deseti prebivalec občine pravna oseba, kar nas uvršča v sam slovenski vrh,« je poudaril župan Milan Čadež in ob tem spomnil, da so imeli še pred tridesetimi leti, ko so začeli zapirati Rudnik Žirovski Vrh, v katerem je bilo več kot petsto zaposlenih, status občine z omejenimi možnostmi razvoja. »Odpravnine, ki so jih takrat dobili zaposleni, so vlagali tudi v lastna podjetja in kmetije,« je razložil župan, ki je prepričan, da se imajo za uspeh na podjetniškem področju zahvaliti klenosti in delavnosti prebivalcev njihove občine. Zato ne dvomi, da se bo pozitiven trend razvoja na področju gospodarstva nadaljeval tudi v prihodnje. Izjemne priložnosti za razvoj podjetništva na celotnem Škofjeloškem vidi tudi predsednik državnega sveta Marko Lotrič. »Veliko nas je poslovno dejavnost začelo v garažah, pa vidimo, kje smo danes. Tudi ob današnjem ogledu industrijske cone smo videli inovativnost, delavnost ter veliko vloženega znanja in poguma.« Prepričan je, da bi gospodarstvo dobilo dodaten zagon z regijsko organiziranostjo oziroma ustanovitvijo pokrajin, o čemer znova razmišljajo v državnem svetu. »Med prvimi nalogami, ki bi jih prevzele pokrajine, bi bila priprava prostorskih planov,« je poudaril, saj se mu zdi pomembno, da bi tako umestitev objektov kot tudi različne infrastrukture reševali na ravni pokrajin, »kjer ljudje poznajo potrebe in prostor«. Hitro posodabljanje prostorskih planov je tudi Čadež izpostavil kot ključno, če želijo biti razvojno naravnani. Z novim prostorskim planom v občini med drugim načrtujejo širitev Industrijske cone Todraž, in sicer na njenem jugovzhodnem delu, kjer bi gradnjo novih objektov omogočili v treh terasah na skupaj 16 tisoč kvadratnih metrih površin. Nova možnost za razvoj podjetništva se po njegovih besedah nakazuje še v dolini Suše.

Za nadaljnji razvoj gospodarstva v regiji bo pomembno tudi, da mladim »približajo« fakultete, meni Lotrič, ki v Škofji Loki vidi priložnost za ustanovitev fakultete za strojništvo, v Kranju za elektrotehniko in na Jesenicah za zdravstvo. Prav tako je poudaril pomen nove regijske bolnišnice, za katero se mu zdi najprimernejša lokacija v Radovljici.