Semen ne kupujmo na svetovnem spletu

S potovanj po svetu ne prinašamo domov rastlin, semen, plodov, zelenjave in cvetja, v njih se namreč lahko skrivajo rastlinske bolezni in škodljivci. Semen ne kupujemo ne svetovnem spletu, nikakor ne iz držav, ki niso članice Evropske unije. Po možnosti uporabljamo certificirano seme, za lastno uporabo nabiramo in shranjujemo seme zdravih rastlin.

To je le nekaj opozoril, ki so jih ob mednarodnem dnevu zdravja rastlin (12. maja) dali v upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Opozorila so na mestu. S spremembo podnebja, človekovim vplivom na okolje, spremenjenim ekosistemom in zmanjšano biotsko raznovrstnostjo namreč nastajajo nova območja, kjer škodljivci in bolezni lahko preživijo. Na nova območja se širijo tudi zaradi naraščanja mednarodne trgovine in množičnih potovanj. V Evropski uniji so že prisotni nekateri karantenski škodljivi organizmi, ki jih v Sloveniji sicer še ni, a bi lahko kmalu tudi pri nas ogrozili zdravje rastlin v gozdovih, parkih in na kmetijskih površinah. To so predvsem azijski kozliček, kitajski kozliček, bakterijski ožig oljk, borova ogorčica in japonski hrošč.

Bolezni in škodljivce lahko prenašamo s plodovi, zelenjavo, lončnicami, sadikami, cepiči, podlagami, semeni za setev, rezanim cvetjem, vejami, zrnjem, lesom in drugimi deli rastlin. Zlasti rastline in rastlinski izdelki, ki izvirajo iz držav izven Evropske unije in se prenašajo po pošti ali v osebni prtljagi potnikov, predstavljajo resno tveganje za zdravje rastlin na ozemlju Evropske unije. To je tudi razlog, da je brez fitosanitarnega spričevala prepovedano vnesti v Evropsko unijo rastline, semena, cvetje ter leseni pakirni in drug rastlinski material in da je s potniško prtljago, po navadni ali hitri pošti dovoljeno brez spričevala vnašati le banane, kokosove orehe, datlje, ananas in durian.