Učenci in učiteljica OŠ Daša Pavičića so predstavili Črno goro. / Foto: Gorazd Kavčič

Evropa v malem

Radovljiška graščina je bila v petek v znamenju Evrope. Osnovna šola A. T. Linharta je namreč spet pripravila prireditev Evropska vas, na kateri so se mladi lahko na ustvarjalen način seznanili z evropskimi kulturami, kulinariko, običaji, navadami, glasbo, posebnostmi in jeziki.

Radovljica – Sodelujoče šole so države predstavljale na stojnicah, ki so jih tokrat z Linhartovega trga zaradi slabega vremena prestavili v Radovljiško graščino. Rdeča nit je bila letos kulturna dediščina.

»Naš razred, 4. c, se je osredotočil na kulturo: arhitekturo, glasbo in ljudsko slovstvo v Nemčiji. Naslikali smo portret skladatelja Beethovna, izdelovali like iz Grimmovih pravljic in lesene bavarske hišice,« je povedala Jana Pristavec, učiteljica na OŠ A. T. Linharta. »Pomembno se mi zdi, da se mladi skozi projekte, kakršen je Evropska vas, seznanijo z drugimi kulturami, narodi in državami v EU in se na ta način počutijo bolj domače tudi v sklopu Evrope,« meni Jana Pristavec, sicer po rodu Slovakinja.

Ob šoli gostiteljici so na prireditvi poleg vseh šol iz radovljiške občine sodelovale še OŠ dr. Josipa Plemlja Bled, OŠ Koroška Bela, OŠ Žirovnica in OŠ Franceta Prešerna Kranj, pa tudi radovljiški vrtec, knjižnica in glasbena šola ter tri gostujoče šole iz tujine: iz Zagreba, Sarajeva in Hercegnovega.

Slednjega je predstavljala Osnovna šola Daša Pavičića. »Otroci, ki našo državo predstavljajo v Radovljici, so tu prvič, šola pa je v projektu Evropska vas sodelovala na Linhartovem trgu že leta 2019,« je v brezhibni slovenščini povedala učiteljica Verica Kovačević, ki je do svojega 18. leta živela v Kranju, nato se je družina preselila v Črno goro. »Projekt je zanimiv, da se otroci spoznajo, družijo, spoznajo druge kulture, način življenja ...«

Danes, pravi Verica Kovačević, namreč v nasprotju z mladimi iz nekdanje skupne države mladi Črnogorci ne vedo prav veliko o Slovenji, zato je še posebno vesela, da sodelujejo v projektu, ki jim omogoča obisk dežele, v kateri je sama preživela otroštvo in mladost.

»Na Gorenjsko smo prišli že v torek zvečer, v soboto se vračamo v Črno goro. Ogledali smo si Kranj, obiskali tamkajšnjo Osnovno šolo Franceta Prešerna, s katero sodelujemo že od leta 2018. Ogledali smo si tudi Radovljico z okolico; učenci so bili najbolj navdušeni nad Elanovim smučarskim muzejem v Begunjah. Žal imamo čisto premalo časa, da bi si ogledali vse lepote Slovenije!« je dodala.

Kot še pravi, je v Črni gori odnos mladih do EU izključno pozitiven. »Komaj čakajo, da pridejo v Evropsko unijo. Predstavljajo si, da je tu življenje mnogo boljše kot pri nas. Sicer pa so obenem ponosni tudi na svojo tradicijo in naravo, ki je čudovita in pestra. V enem dnevu ste lahko tako na morju kot v hribih – tako kot v Sloveniji!«