Naslovnica knjige Zgodbe na Poti miru / Foto: arhiv Kobariškega muzeja

Zgodbe na Poti miru

V založništvu Kobariškega muzeja je izšla knjiga pričevanj o dogodkih iz prve svetovne vojne Zgodbe na Poti miru.

Kobarid – Kobariški muzej se bo tudi letos pridružil dogodkom in aktivnostim ob mednarodnem dnevu muzejev, prav tako tudi mesec kasneje, 17. junija, ob Poletni muzejski noči. Na mednarodni dan muzejev bo dan odprtih vrat z organiziranim brezplačnim vodenjem po Kobariški zgodovinski poti, v Poletni muzejski noči pa bodo skupaj s partnersko Fundacijo Poti miru pripravili večerni dogodek s prostim vstopom, predavanjem in nočnim vodenjem na italijansko kostnico pri sv. Antonu nad Kobaridom.

»Zdi se, da kar dobro poznamo dediščino soške fronte, osrednjo zbirko v Kobariškem muzeju in Pot miru, ki od Alp do Jadrana povezuje ostaline in pomnike fronte iz časa prve svetovne vojne. Nemim pričam časa izpred sto let pa dodano vrednost predstavljajo zgodbe, ki jih ponujamo obiskovalcem. Zgodb udeležencev vojne je veliko in so zanimiv in koristen sopotnik vsem, ki jih dediščina soške fronte zanima, hkrati pa so nadvse koristno pomagalo vodnikom pri vodenju v muzeju ali na Poti miru,« pojasnjuje direktor Kobariškega muzeja Martin Šolar.

V aprilu so namreč v Kobariškem muzeju izdali novo knjigo Zgodbe na Poti miru. Pričevanja je zbral dolgoletni, danes že upokojeni kustos in ustanovitelj Kobariškega muzeja in Fundacije Poti miru Željko Cimprič. Pisec, avtor številnih razstav in še vedno aktiven in nepogrešljiv vodič v Kobariškem muzeju. Knjigo je uredila dr. Petra Svoljšak, ki velja za eno prvih znanstvenoraziskovalnih imen dediščine prve svetovne vojne pri nas, hkrati je uveljavljena v mednarodnih strokovnih krogih in je predstojnica Zgodovinskega inštituta Milka Kosa pri ZRC SAZU. Knjigo sta ob avtorju v okviru projekta WALKofPEACE pripravila Fundacija Poti miru in ZRC SAZU, založil pa jo je Kobariški muzej.

»Interpretacija časa izpred dobrih sto let so zgodbe tistih, ki so vojno doživeli in so njihove zgodbe, včasih po čudežu, preživele. Te bralca premaknejo iz splošnih navedb, naštevanja vojaških enot, njihovih akcij, krajev in različnih ocen dogodkov v osebno doživljanje in ponujajo možnost vživljanja v položaj, v katerem so se znašli pisci. Včasih nas med obiskom nekdanjega bojišča pripeljejo natanko na mesto, kjer se je opisani dogodek dogajal, in pomenijo posebno doživetje,« o zanimivi knjigi z mnogimi doživljajskimi opisi še doda Šolar in omeni nekaj ugodnosti za obiskovalce muzeja.

Kobariški muzej je tudi letos vključen v ponudbo kartic Julijske Alpe za Dolino Soče in Bohinj. Imetniki kartic imajo brezplačen vstop v muzej. S kartico Gost Gorij imajo obiskovalci popust pri vstopnini v muzej. Medsebojni popust je priznan tudi obiskovalcem soteske Vintgar pri Bledu. Prav tako znižane cene vstopnic veljajo za obiskovalce, ki so obiskali slap Kozjak pri Kobaridu. V veljavi so še vedno tudi 20-odstotni medsebojni po­pusti med Kobariškim muzejem, Pomnikom braniteljem slovenske zemlje na Cerju na Krasu ter Parkom miru na Sabotinu. Medsebojni popust v višini 10 odstotkov se prizna obiskovalcem Slovenskega planinskega muzeja. V ponudbi je tudi skupna vstopnica za Naj muzeja Julijskih Alp – Kobariški muzej in Slovenski planinski muzej. Skupna vstopnica, ki jo lahko kupite v Kobariškem muzeju ali Slovenskem planinskem muzeju, velja eno leto in omogoča kar od 25- do 30-odstotni popust. Kobariški muzej je odprt vsak dan od 9. do 18. ure.