Predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Monika Ažman in nagrajenka Marta Smodiš / Foto: Gorazd Kavčič

Počastili dan medicinskih sester

Krovna organizacija medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov je podelila najvišja stanovska priznanja. Med nagrajenci je tudi Jeseničanka Marta Smodiš s Fakultete za zdravstvo Angele Boškin.

Kranj – Mednarodni dan medicinskih sester, 12. maj, smo v petek, letos pod geslom Naše medicinske sestre, naša prihodnost, s katerim združenja medicinskih sester po svetu opozarjajo na svetovno pomanjkanje medicinskih sester, zaznamovali tudi pri nas. Stanovska organizacija, Zbornica zdravstvene in babiške nege – Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdrav­stvenih tehnikov Slovenije, je konec tedna na Brdu pri­pravila kongres.

Na kongresu z naslovom Medicinske sestre in babice skupaj za zdravje ljudi so med drugim želeli poudariti, da so prav zaposleni v zdravstveni in babiški negi bistveni za zdravje in blaginjo vsakega naroda.

Priznani domači in tuji strokovnjaki so spregovorili o voditeljstvu v zdravstveni in babiški negi ter o zadržanju delovne sile v zdravstvenem in socialnem varstvu, osvetlili pomen inovacij v zdravstveni in babiški negi za doseganje kakovosti in odličnosti ter predstavili, kako z napredno zdravstveno in babiško nego premikati meje delovanja ter z izobraževanjem, raziskovanjem in regulacijo razvijati stroko.

Zlati znak Marti Smodiš

Zbornica – Zveza pa je ob tej priložnosti na slavnostni akademiji podelila zlate znake, najvišja priznanja za pomembne prispevke in dosežke na področju zdravstvene in babiške nege, ter priznanje Angele Boškin za življenjsko delo. Zlati znak je prejela tudi Marta Smodiš, mag. zdr. nege in specialistka menedžmenta ter višja predavateljica, ki na področju zdravstvene nege dela že več kot štirideset let.

Poklicno pot je začela v Splošni bolnišnici Jesenice, zadnjih deset let pa svoje bogato znanje in izkušnje prenaša na študente zdravstvene nege na Fakulteti za zdravstvo Angele Boškin, kjer je bila najprej koordinatorica kliničnega usposabljanja, zdaj pa je predstojnica Katedre za zdravstveno nego.

»Zavezana je raziskovanju in izobraževanju mlajših kolegic in študentov. Njeno posebno področje je bila dolgo let edukacija bolnikov s sladkorno boleznijo, s tem pa tudi skrb za zdrav življenjski slog v skupnosti, med sodelavci in v regijskem društvu,« so med drugim zapisali v obrazložitev.

Najbolj zaupanja vredni poklici

Vloga medicinskih sester v zdravstvenem varstvu in družbi nasploh je neprecenljiva, česar se pacienti zavedajo ter jim izkazujejo hvaležnost in spoštovanje, pravijo na Zbornici – Zvezi in poudarjajo, da se tudi v raziskavah, ki merijo stopnjo zaupanja v poklice, medicinske sestre se že vrsto let uvrščajo v sam vrh najbolj zaupanja vrednih poklicev pri nas. »Čas je, da se naše vloge zavejo tudi politika in politični odločevalci,« je poudarila Monika Ažman, predsednica Zbornice – Zveze. »Medicinske sestre so ključ do bolj zdravih skupnosti, do uspešnega gospodarstva in močne države. Če ne bomo imeli zdravih ljudi, ki bodo lahko delali in ustvarjali, država ne bo napredovala in se razvijala.«