Podoba, ki povezuje muzeje v letošnji temi mednarodnega dneva muzejev / Arhiv ICOM

Muzeji usmerjeni v trajnostni razvoj in družbeno dobrobit

Tema, na katero se osredotoča letošnji mednarodni dan muzejev, je Muzeji, trajnostni razvoj in družbena dobrobit. Muzeji po vsej Sloveniji bodo praznik zaznamovali s številnimi dogodki in programi, mnogi tudi z dnevom odprtih vrat. Programe posameznih muzejev lahko poiščete na spletnih straneh muzejev ali na njihovih straneh na družbenih omrežjih, nekaj namigov pa vam ponujamo tudi na naslednjih straneh.

Kranj – Krovna organizacija ICOM, Mednarodni muzejski svet, s sedežem v Parizu je leta 1977 za mednarodni muzejski dan izbrala 18. maj. Kot so zapisali v ICOM Slovenija (Mednarodni muzejski svet – Slovenski odbor) dan vsako leto zaznamujejo s ciljem povečati zavedanje o tem, da so muzeji pomembni prostori kulturne izmenjave, ki bogatijo kulturo in spodbujajo medsebojno razumevanje, sodelovanje in mir med ljudmi.

Tako bo tudi ta četrtek muzejski dan združeval okoli 40.000 muzejskih institucij v kar 158 državah sveta. Muzejska mreža je v svetovnem merilu zelo obsežna, povezana je s svetovnimi organizacijami, kot sta Združeni narodi in Unesco, njen potencial, da vpliva na pozitivne spremembe v naših skupnostih, je zelo velik.

Tema, ki se ji na predlog Mednarodnega muzejskega sveta letos posvečajo muzeji, je tako Muzeji, trajnostni razvoj in družbena dobrobit. »Družba se izrazito spreminja, v dobrih dvesto letih je razvoj tehnologije in industrije privedel do digitalne dobe in umetne inteligence, prebivalstvo se je povečalo z ene milijarde leta 1800 na osem milijard leta 2022, kar vpliva na okolje, izrazito pa vpliva tudi na družbene spremembe, skupnosti iz tradicionalnih prehajajo v globalno kulturo. Razvoj prinaša številne civilizacijske pridobitve, pa tudi številne negativne posledice. Za preprečitev negativnih trendov razvoja, lakote, okoljske grožnje, vojn in omogočanje enake možnosti za vse, so voditelji svetovnih držav na 75. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov leta 2015 sprejeli 17 ciljev trajnostnega razvoja, ki naj se vključujejo v vse segmente družbe. Tudi v muzeje,« so zapisali v slovenskem odboru Mednarodnega muzejskega sveta.

Trije osrednji cilji

Zato krovna organizacija ICOM od leta 2020 svojo letno temo določa v skladu s cilji trajnostnega razvoja. Letošnja tema gre v tej smeri in se nanaša na tri cilje trajnostnega razvoja: globalno zdravje in dobro počutje (zagotoviti zdravo življenje in spodbujati dobro počutje za vse v vseh starostnih obdobjih, zlasti v zvezi z duševnim zdravjem in socialno izolacijo), podnebni ukrepi (sprejeti nujne ukrepe za boj proti podnebnim spremembam in njihovim posledicam ter sprejeti nizkoogljične prakse na severni polobli in strategije za blažitev podnebnih sprememb na južni polobli) in življenje na kopnem (zaščita, obnova in spodbujanje trajnostne rabe kopenskih ekosistemov, okrepitev glasov domorodnih voditeljev in ozaveščanje o izgubi biotske raznovrstnosti).

Muzeji priljubljeni in verodostojni

Prejšnji teden so tako že organizirali Muzejsko trajnostno kavarno, ki je bila namenjena spodbujanju družbene dobrobiti in skupnostnega delovanja muzejev. Udeleženci so bili povabljeni k razmisleku o ustvarjanju novih praks pri vključevanju ranljivih skupin, spodbujanju kreativnosti, pomoči socialno izoliranim posameznikom, poudarjanju dosežkov, ki so bili doslej spregledani, na primer izjemnih posameznikov, starih znanj, povezovanju s skupnostmi, kot so bolnišnice, domovi za starostnike, skupine za duševno zdravje …

Določili so področja, ki bi jih v prihodnje želeli razvijati, med njimi: da bi bili muzeji prepoznani kot priljubljeni, strokovno verodostojni in odprti prostori kulturnih izmenjav, v katere bi se javnost aktivno vključevala in sodelovala pri pripravi vsebin. Velik potencial muzejev so prepoznali v medgeneracijskem povezovanju, pri prenosu starih znanj in izročila s starejše na mlajšo populacijo. »Številne dobre prakse že potekajo, da bi lahko bolje delovali, pa potrebujemo poleg strokovnjakov s področja varovanja kulturne dediščine tudi bistveno več zaposlenih, ki so specializirani za sodelovanje in komunikacijo s skupnostmi. Muzeji delujemo namreč dvotirno, na eni strani smo strokovne institucije za varovanje kulturne dediščine, na drugi strani pa za javnost odprti prostori kulturnih izmenjav,« so še poudarili v ICOM Slovenija.

Razstava urbanih plakatov

ICOM Slovenija v sodelovanju s podjetjem TAM-TAM pripravlja tudi razstavo urbanih plakatov z naslovom Muzeji, trajnostni razvoj in dobro počutje. Plakati bodo v času med 16. in 29. majem postavljeni na ljubljanskih ulicah, opozarjali pa bodo na družbeno in okoljsko problematiko. Kot spletna brošura bodo te vsebine širili tudi na muzejskih straneh na družbenih omrežjih.

V četrtek bodo na svečanosti v Narodni galeriji podelili Valvasorjeva odličja in priznanja, ki jih Slovensko muzejsko društvo vsako leto podeljuje za življenjsko delo, enkratne dosežke in druge izstopajoče dosežke slovenskih muzejskih delavcev.

Seveda pa bodo muzeji po Sloveniji praznik počastili s številnimi dogodki in programi ali z dnevom odprtih vrat. Nekateri izmed njih se predstavljajo tudi v Gorenjskem glasu.