Na odprtju priložnostne razstave v UKC Ljubljana (od leve): prof. dr. Tomaž Tomaževič, dr. med., doc. dr. Helena Ban Frangež, dr. med., in dr. Martin Štimpfel / Foto: Tina Dokl

Prvi sta bili dvojčici

Pred nedavnim so zaznamovali štirideset let od prve uspešne zanositve po postopku zunajtelesne oploditve na Ginekološki kliniki v Ljubljani.

»Trenutno je v vsakem razredu najmanj en otrok spočet s postopkom zunajtelesne oploditve. Mi jih s ponosom imenujemo 'naši otroci'.«

V okviru počastitve stote obletnice ustanovitve Bolnice za ženske bolezni in porodništvo v Ljubljani so pred nedavnim praznovali tudi štirideset let od prve uspešne zanositve po postopku zunajtelesne oploditve na Ginekološki kliniki v Ljubljani. Dne 5. oktobra 1984 je na Univerzitetni ginekološki kliniki v Ljubljani 32-letnica rodila dvojčici, prva otroka v Jugoslaviji, ki sta bila spočeta z metodo oploditve zunaj materinega tkiva. Nosečnost je potekala normalno, dvojčici sta se rodili s carskim rezom.

Kot so povedali ob odprtju priložnostne razstave ob tem jubileju, so se s sodobnimi postopki zunajtelesne oploditve neplodnim parom odprle številne možnosti za uspešno zdravljenje neplodnosti. Principe postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo uporabljajo in nadgrajujejo tudi na drugih področjih, pri odkrivanju in preprečevanju prenosa težkih bolezni na potomstvo in shranjevanju genetskega materiala pred prezgodnjo odpovedjo jajčnikov. »Ustvariti novo življenje, vzgojiti prave pogoje za rast in razvoj zarodka, spremljati in poroditi otroka na ta svet je neprecenljivo. In mi smo v zadnjih desetih letih s pomočjo postopkov zunajtelesne oploditve pomagali pri spočetju več kot 3400 otrok.« Njihov trud shranjevanja genetskega materiala je leta 2018 obrodil sadove. Bolnici, ki je uspešno premagala raka, se je rodil zdrav otrok. Njene jajčne celice so shranili pred onkološkim zdravljenjem.