Mednarodni dan babic

Če bi nam bilo dano videti že ob rojstvu, bi bil obraz babice eden prvih, ki bi ga dojenček zagledal, ko prijoka na svet. Na vlogo in pomen babic vsako leto še posebej opomnijo 5. maja, ko zaznamujemo mednarodni dan babic. Obenem na ta dan opozorijo na potrebe in pravice žensk po vsem svetu, ki se izražajo v zadostnem številu strokovno usposobljenih babic, ki bi bile dostopne vsem ženskam in novorojenčkom. »Oboji, mamice in novorojenčki, potrebujejo babice. Pa ne le zdaj. Tudi v prihodnosti, saj je babiški poklic eden tistih, ki z drugimi gradi ključno vlogo v globalni skupnosti,« so že v preteklih letih ob tem dnevu poudarili na Zbornici zdravstvene in babiške nege – Zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije.

Mednarodni dan babic je letos potekal pod sloganom Skupaj – z dokazi v sedanjost, s čimer nagovarja tako babice kot vse ženske, katerih zdravje je še kako odvisno tudi od babic, in podarja, da je na dokazih temelječe babištvo edina realna skupna prihodnost. Babice so namreč tiste, ki zagotavljajo varno in kakovostno obravnavo tako ženskam v času nosečnosti, poroda in v poporodnem obdobju kot otrokom in celotni družini ter na ta način skrbijo za temelje zdrave družbe. Poleg tega babice vedno delujejo kot zagovornice pravic žensk – mater, otrok in družine, k čemur jih zavezuje tudi Kodeks etike za babice Slovenije. Ta v svojem prvem načelu med drugim pravi, da babica spoštuje načelo enakosti in zagotavlja vsem enako kakovostno babiško nego, ne glede na narodnost, raso, spol, jezik, vero, politično prepričanje, izobrazbo ali socialni položaj.

Včeraj pa ni bil le dan babic, temveč tudi mednarodni dan higiene rok, ki poudarja pomembnost tega osnovnega higienskega ukrepa. Je eden ključnih ukrepov pri izboljševanju in osvojitvi najboljših praks preprečevanja in obvladovanja okužb ter preprečevanja širjenja nalezljivih bolezni. Svetovna zdravstvena organizacija sicer že od leta 2005 organizira kampanje z namenom ozaveščanja o pomenu čistih rok za zdravje ljudi. Umivanje rok je najpomembnejši, najenostavnejši in najcenejši ukrep pri preprečevanju širjenja nalezljivih bolezni, poudarjajo v Zbornici zdravstvene in babiške nege, kjer so letos ta dan pospremili z geslom Čiste roke rešujejo življenja. Čiste roke so ključnega pomena za preprečevanje prenosa okužb in večkratno odpornih mikroorganizmov ter zagotavljanje varne in kakovostne zdravstvene in babiške nege. Higiena rok pa je dobila še večji pomen v času epidemije covida-19, ko je postala nepogrešljiv del našega vsakdana – prizadevajmo si za ohranitev te navade tudi danes, vedno.