Andrej Tepina / Foto: Primož Šenk

Pritekel si je drugo mesto

Nedavno je Jezerjan Andrej Tepina tekel na ultramaratonu od Milana do Sanrema oziroma UMS (Ultra Milano–Sanremo). Sodeloval je prvič, pritekel pa si je izjemno drugo mesto.

Jezersko – UMS je najdaljša cestna ultramaratonska tekaška preizkušnja v Evropi. Od starta do cilja je 281,7 kilometra, 52 ur pa je dovoljeni limit za prihod v cilj.

Andrej Tepina že od septembra lani zelo dobro sodeluje s trenerko Barbaro Jolić. »V oktobru sem začel priprave na državno prvenstvo na sto kilometrov ob Mrzli reki v Ajdovščini. Izpeljali naj bi ga v lanskem decembru, a so ga zaradi poplavljene proge prestavili na letošnji januar, potem pa je zaradi premočne burje odpadlo. To je bilo izhodišče, ki sem ga nadgradil z daljšimi in različno hitrimi teki v februarju in marcu po Gorenjski.« V začetku marca pa se je pridružil Triatlon klubu Inles Riko Ribnica na pripravah v Medulinu, kjer so skupaj s še nekaterimi člani Atletskega kluba Ultramaraton Slovenija (AKUS) opravili treninge.

Sicer na UMS ni bil edini Slovenec, tekla je tudi Špela Šavs iz Preddvora, ki pa je zaradi želodčnih težav žal morala odstopiti. Vmes je Tepina kar nekaj časa vodil. »Približno od 80. do 230. kilometra. Nekoliko me je presenetilo predvsem zgodnje vodstvo, a se s tem nisem veliko ukvarjal, tekel sem svojo tekmo.« Skozi cilj je na koncu pritekel drugi. Pravi, da o stopničkah pred tekmo ni prav veliko razmišljal. »Videl sem sicer listo prisotnih, a je nisem posebno pozorno pregledoval, da bi videl, kaj je kdo že pretekel. Sem pa glede na čas, ki sem ga predvideval – okrog 35 ur, kakšne tri ure več ali manj – in glede na pretekle rezultate opazil, da bi bilo to mogoče.« Na koncu je UMS že tretjič osvojil Italijan Antonio Di Manno s časom 32 ur in 36 minut, Tepina pa je za pretečeno pot potreboval 34 ur in deset minut.

Naslednji tek, ki se ga že izjemno veseli, bo septembrski grški Špartatlon. »To je cestni tek iz Aten v Šparto, ki je dolg 246 kilometrov, preteči pa ga je treba v malo več kot 36 urah. Sicer je nekaj kilometrov krajši od UMS, a bo zagotovo to težja preizkušnja – predvsem zaradi zelo verjetnih visokih temperatur in nekaj več klancev,« še pojasni.