Skupaj za pravično družbo

Prvomajski prazniki se za mnoge začnejo že 27. aprila z dnevom upora proti okupatorju in se do 2. maja raztegnejo v prave mini počitnice, ki jih številni izkoristijo za prvi skok do morja oziroma krajša ali daljša turistična potovanja. To dokazujejo številne objave na družbenih omrežjih, ki so jih preplavile fotografije s počitnic. Prvomajske praznike tako v zadnjem času povezujemo predvsem z oddihom od dela, pa čeprav na 1. in 2. maj slavimo prav delo. A tudi delavca, zato lahko vsem samo iskreno privoščimo, da si lahko vzamejo čas zase in za svoje bližnje.

Nekateri pa si ob tem vsako leto vzamemo tudi čas, da se odpravimo na kakšno od prireditev, ki jih pripravljajo sindikati. Pri nas je bila to vedno družinska tradicija, ki jo nadaljujem tudi s svojimi otroki, saj jo združimo s pohodom in preživljanjem skupnega časa v naravi. Obenem pa tako tudi svoje otroke seznanim s pomenom praznika, ki mu v naši državi namenjamo kar dva dni v letu. A kot so letos poudarili v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije, si politika s tem, da dva dneva nameni praznovanju, ne more oprati rok vse druge dni v letu. Kot opozarjajo, smo še daleč od dostojnega dela za vse, pravičnejšega družbenega sistema in manj izkoriščanja. O tem pričajo pogoste kršitve pravic delavcev, pri čemer so na udaru zlasti delavci iz tujine, ki se včasih znajdejo v skorajda sužnjelastniškem odnosu. Zato velja prisluhniti pozivom sindikatov ob letošnjem prazniku dela, da bodimo medsebojno predani in skrbni, saj lahko samo skupaj, povezani ustvarjamo varno, socialno, solidarno, pravično in povezano družbo. Delavske pravice so namreč po navadi kršene ravno tistim, ki težko pridejo do svojega glasu, so praktično nevidni, zato jim lahko pomagamo le tako, da smo solidarni in opozarjamo na kršitve njihovih pravic.

V Sloveniji smo se pred 132 leti zapisali med redke države, ki so že prvo leto praznovale praznik dela. Mednarodni praznik dela je namreč leta 1889 razglasila Druga internacionala pod vodstvom Friedricha Engelsa ob stoti obletnici francoske revolucije v spomin na ubite delavce v ameriškem Čikagu. Leto po tem so tako kot v industrijskih središčih po svetu tudi pri nas potekale delavske demonstracije, ki pa so jih oblasti krvavo zatirale in celo prepovedovale praznik. Prvi maj je postal državni praznik leta 1945, od leta 1950 ga praznujemo dva dneva. Kot so ob tem še spomnili v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije, praznik dela zaznamujejo v večini držav po svetu. Zanimivo pa tega praznika nimajo v ZDA, čeprav se je krvavi dogodek v spomin katerega je bil razglašen mednarodni praznik dela, zgodil prav pri njih.