Odprtje prenovljene Gozdne učne poti Visoko / Foto: Primož Pičulin

Spoštovati in ohranjati gozd

Ob mednarodnem dnevu Zemlje so prejšnjo soboto ob Dvorcu Visoko odprli prenovljeno Gozdno učno pot Visoko, ki obiskovalca popelje mimo enajstih zanimivih gozdnih točk, ki jih označujejo table s karikaturami lokalnega umetnika Borisa Oblaka.

Simbol poti predstavlja divji petelin, ki so ga vse do leta 1950 še zasledili v visoških gozdovih.

Visoko – Gozdna učna pot na Visokem, katere začetki segajo v leto 1985, ko jo je z ekipo gozdarjev začel vzpostavljati Jože Uršič, je z leti začela propadati, zato so jo v zadnjem letu temeljito prenovili in jo prilagodili novim razmeram in tehnologijam. »Pot je po novem vnesena v zbirni spletni pregledovalnik, za bolj vedoželjne je opremljena tudi s QR kodami, s pomočjo katerih je mogoče na spletu dobiti obširnejše informacije,« je pojasnil vodja kranjske območne enote Zavoda za gozdove Slovenije Martin Umek.

Namen gozdne učne poti tudi po obnovi ostaja enak: približati gozd širši množici, da bi vzgajali naslednje generacije tako, da se bodo zavedale pomena gozdov in razumele pomen trajnostnega, sonaravnega in mnogonamenskega gospodarjenja z gozdovi.

»S skrbjo za gozd bomo poskrbeli tudi za naše življenje, saj je gozd vir pitne vode in rodovitne prsti, sebe in svojo okolico ščiti pred razdiralnimi vremenskimi silami, v njem pridobivamo les, gozdne sadeže, gobe, zeli, je domovanje živalim in rastlinam,« je naštel Martin Umek in dodal, da je v gozdu prijetno, ljudje se v njem umirimo in napolnimo z energijo. Zato se je treba v gozdu pravilno vesti, ga spoštovati in ohranjati. »Ravno temu so namenjene gozdne učne poti, ki so običajno speljane tako, da obiskovalce usmerjajo po poti, ki za okolico ni moteča in nas vodi mimo zanimivih točk, ki opozarjajo na zanimivosti v naravi, na katere obiskovalec sam ne bi bil pozoren.«

Sredstva za obnovo poti na Visokem je pomagala zagotoviti Gorenjska banka. Kot so poudarili, so zavezani varovanju okolja, zato digitalizirajo svoje procese in prehajajo na brezpapirno poslovanje. »Od leta 2016 dalje smo digitalizirali več kot 20 milijonov dokumentov in tako ohranili več kot dva tisoč dreves,« so poudarili. Veseli jih, da so z obnovo gozdne učne poti pripomogli k izobraževanju prihodnjih generacij o pomembnosti in spoštovanju gozda.

Nove pridobitve se je v Tavčarjevem letu razveselil tudi župan Občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež, ki je spomnil, da je bila pred leti edina »živa« stvar na Visokem ravno gozdna učna pot. Zato je zadovoljen, da je prav letos, ko praznujemo Tavčarjevo leto, učna pot dočakala obnovo in nadgradnjo. »Vemo namreč, da je Tavčar rad zahajal v gozdove, kjer je našel sprostitev.«