Podražili komunalne storitve

Zneski na položnicah za komunalne storitve v Kranju se bodo, predvsem zaradi odpadkov, povišali v povprečju za 13,6 odstotka, zaradi poračuna pretekle izgube pa bodo ti eno leto še višji.

Kranj – Potem ko prejšnji sestav kranjskega mestnega sveta lani, v volilnem letu, ni zmogel potrditi višjih cen ravnanja z odpadki, je to na predlog Komunale Kranj z grenkobo storil aktualni mestni svet. Obenem so potrdili tudi nove cene izvajanja javne službe odvajanja in čiščenja odpadne vode, ki pa se bodo za uporabnike javne kanalizacije nekoliko znižale, za gospodinjstva z greznicami in malimi čistilnimi napravami pa povišale.

Direktor Komunale Kranj Matjaž Berčon je pojasnil, da so obstoječe cene storitev zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov v veljavi od 1. junija 2017, komunalno podjetje pa pri izvajanju gospodarske javne službe kljub ukrepom racionalizacije pri tej dejavnosti beleži veliko izgubo – lani je ta znašala 604 tisoč evrov. Kot je povedal, so se v zadnjem obdobju zvišali predvsem stroški dela, nafte in prevzema odpadkov; cena prevzema bioloških odpadkov se je na primer od lanskega aprila potrojila. Komunala je zato za zbiranje mešanih komunalnih odpadkov predlagala povišanja cen za 41 odstotkov, za zbiranje bioloških odpadkov pa za 77 odstotkov. Zaradi pretekle izgube se bo v obdobju enega leta izvajal tudi poračun, kar pomeni še dodatno podražitev za uporabnike, vendar pa bo to povišanje delno izničil količinski poračun za odpadke.

Pri izvajanju javne službe odvajanja in čiščenja odpadne vode (javna kanalizacija) pa Komunala Kranj beleži pozitiven rezultat, zato se bodo cene za to storitev nekoliko znižale. Nasprotno pa se bodo zvišale cene za uporabnike, ki imajo greznice ali male komunalne čistilne naprave. Kot je pojasnil Berčon, je razlog v poenotenju cene omrežnine za čiščenje odpadnih voda za vsa gospodinjstva in v delnem povišanju cen prevzema blata.

Za povprečno štiričlansko gospodinjstvo, ki porabi 16 kubičnih metrov vode mesečno in ima individualno hišo priključeno na javno kanalizacijo, zbira pa tako mešane kot biološke odpadke, se bo tako končni znesek na položnici za komunalne storitve s sedanjih 61,02 evra s 1. julijem zvišal na 69,30 evra, kar je 13,6-odstotna podražitev. Z upoštevanjem obeh omenjenih poračunov (izguba, količinski) se bo do 31. decembra znesek na položnici zvišal na 70,76 evra, po preteku šestmesečnega količinskega poračuna pa bo znesek od 1. januarja do 30. junija 2024 znašal 74,83 evra.

Za povprečno gospodinjstvo, ki ima greznico, je trenutni znesek na mesečni položnici 50,24 evra, od 1. julija pa bo znašal 65,46 evra. Tudi ta gospodinjstva bodo sicer zaradi poračunov do konca leta plačevala 68,14 evra mesečno, v prvem polletju 2024 pa 72,21 evra. Izdatki za povprečno gospodinjstvo, ki ima malo komunalno čistilno napravo, bodo za 7,61 evra nižji kot za gospodinjstva, ki imajo greznice, in sicer zaradi nižje okoljske dajatve za onesnaževanje okolja zaradi odvajanja odpadne vode.