Bohinjskobeljanka

Izolani so pred kratkim dosegli pomembno zmago. Odslej se lahko tudi pravopisno pravilno imenujejo Izolani, tako kot se že ves čas poimenujejo sami. Niso ne Izoljani ne Izolčani, kot je bilo doslej v slovenskem Pravopisu določeno za edino slovnično pravilno.

Pobudo za uporabo imena Izolani je leta 2020 na Facebooku sprožil eden od domačinov. »Odkar so leta 2001 v Slovenskem pravopisu zapisali, da se prebivalcem Izole reče Izoljani ali Izolčani, domačini na vsakem koraku popravljajo širno Slovenijo. In to kljub temu da je osnovna usmeritev pri imenih krajev in njihovih prebivalcev že zdaj ta, da se upošteva poimenovanje, ki ga uporabljajo domačini ...« je pobudnik zapisal takrat in pozval vse, ki jih poimenovanje Izoljan moti, naj na elektronski naslov pravopisna.komisija@sazu.si pošljejo pobudo, da se Izoljan in Izolčan izbrišeta iz Pravopisa. Pobudi so se kmalu zatem pridružili na Občini Izola. »Tudi starša imenujeta otroka. Zato je primerno, da tudi ime prebivalcev mesta poenotimo, saj predvidoma velja, da se ti sami odločijo, kako se poimenujejo,« so zapisali in z argumenti prepričali pravopisno komisijo, ki je pred kratkim v predlog novega pravopisa, ki ga imenujejo Pravopis 8.0., poleg poimenovanja Izolčan vendarle vključila tudi poimenovanje Izolan.

Tudi na Gorenjskem imamo nekaj podobnih poimenovalnih zagat. Veste, kako se pravopisno pravilno imenuje prebivalka Bohinjske Bele? Bohinjskobeljanka. Prebivalec Nakla? Nakljanec. In Koroške Bele? Beljan. »Domačini me bodo odnesli iz vasi, če boš v članku napisala Beljan in bodo to prebrali,« mi je ob neki priložnosti osuplo dejal sogovornik, trden B'lan oziroma Belan, in nikakor ne Beljan, kot bi bilo v skladu s pravopisom.

Jezik je živ in se spreminja, tako kot se spreminjata družba in svet, v katerem živimo. Temu mora slediti tudi jezik. Tudi zato je bila leta 2013 ustanovljena Pravopisna komisija ZRC SAZU, katere naloga je posodobitev oziroma priprava novih pravopisnih pravil. Na spletni strani tako že zbirajo pobude in predloge glede pravopisnih pravil; tista, ki so v komisiji že usklajena, sproti objavljajo na portalu Pravopis 8.0.

Ta bo prinesel več novosti, zbrane so v osmih poglavjih, ki naj bi jih v dveh letih dali tudi v javno razpravo.

Ob tem pa se seveda takoj najdejo duhoviteži, ki jih jezijo umetne knjižne besede. Eden takšnih ustvarja spletno stran Razvezani prosti slovar žive slovenščine. Ko je pred časom prebral članek, v katerem je bil uporabljen izraz Izoljan, je pikro zapisal: »'Si slišal, kaj se je zgodilo v Izolji?' 'Ne, razsvetli me.' – 'Točovalo je. Izoljčani so v šoku.'«

Beljani, na potezi ste.