Gradnja v strnjenem starem naselju, ki je tudi spomeniško zaščiteno, predstavlja velik izziv. / Foto: Gorazd Kavčič

Obnova starega dela vasi

Zahtevna gradnja komunalne infrastrukture v starem delu Kamne Gorice je v polnem teku, skoraj dva milijona evrov vreden projekt naj bi bil zaključen jeseni. Sočasno so se lastniki odločali tudi za obnove svojih hiš, občina jih spodbuja z objavo razpisa za sofinanciranje obnove spomeniško zaščitenih objektov.

Številni lastniki vzporedno obnavljajo temelje in fasade svojih hiš.

Kamna Gorica, Radovljica – Naložba obsega prvo od načrtovanih dveh faz izgradnje komunalne infrastrukture v Kamni Gorici, in sicer izgradnjo primarnega vodovodnega omrežja v dolžini 1366 metrov in slab kilometer dolgega kanalizacijskega omrežja, ki bo omogočalo priklop 240 populacijskih enot na javni sistem odvajanja in čiščenja odpadni voda.

Tako primarni vodovod kot kanalizacija bosta zgrajena še letos, prav tako črpališče za fekalno kanalizacijo ter sekundarno vodovodno in kanalizacijsko omrežje. Na trasah vseh vodov bodo urejene tudi ceste oziroma javne površine, meteorna kanalizacija in cestna razsvetljava. Telekom Slovenije in Elektro Gorenjska bosta obstoječe nadzemne vode nadomestila z novimi kabliranimi vodi.

Kot je pojasnil vodja Oddelka za infrastrukturo, okolje, prostor in investicije na radovljiški občini Borut Bezjak, je bila pred leti zgrajena čistilna naprava, na katero je že priključeno naselje Kropa in del lipniške dolina, dimenzionirana tako, da je zadošča tudi za povezavo s kanalizacijskim sistemom Kamne Gorice. »Čistilna naprava optimalno deluje prav z določenim številom priključkov, zato si prizadevamo za čimprejšnji priklop Kamne Gorice, najprej s prvim in nato z drugim delom naselja.«

Gradnja v strnjenem starem naselju, ki je tudi spomeniško zaščiteno, sicer predstavlja izredno velik izziv, še pravi Bezjak. Krajevna skupnost je zato ob začetku projekta organizirala javno razpravo, na kateri so se dogovorili o poteku projekta ter tudi o tem, da Zavod za varstvo kulturne dediščine vsakemu od lastnikov zagotovi predhodne smernice za obnovo objektov, ki so se je številni lastniki lotili sočasno z gradnjo kanalizacije in vodovoda.

Direktorica občinske uprave Alenka Langus ob tem dodaja, da občina lastnike spodbuja k obnovi tudi z razpisom za sofinanciranje obnove objektov, ki so pod kulturnovarstveno zaščito; letošnji bo objavljen še ta teden.

Občina je za izvedbo projekta, vrednega več kot 1,9 milijona evrov, pridobila nepovratna sredstva; iz naslova mehanizma za okrevanje in odpornost bosta Evropska unija in država skupaj prispevali dobrih 586 tisoč evrov.