Visoke cene nepremičnin

Statistični urad ugotavlja drugo največjo podražitev stanovanjskih nepremičnin v zadnjih letih. Ponudba je skromna, pravita sogovornika, ki tako pri cenah ne pričakujeta bistvenih sprememb.

Kranj, Podhom – Cene stanovanjskih nepremičnin so se lani v letni primerjavi zvišale za 11,3 odstotka. Najbolj so narasle cene rabljenih stanovanj, in sicer za 12 odstotkov, malenkost manj so se podražile rabljene družinske hiše, pri novih stanovanjih je bilo zvišanje 5,7-odstotno, pri novih družinskih hišah pa 2,4-odstotno.

»Razlog za porast cen tako na regionalnem kot nacionalnem nivoju je v skromni ponudbi in veliki potrebi po novozgrajenih nepremičninah,« nam je razložil Jan Bobnar iz družbe Nepremičnine Kranj. Na Gorenjskem so po njegovih navedbah najvišje cene v Kranju, Radovljici, Škofji Loki, na Bledu, v Kranjski Gori in Bohinju, najnižje pa na Jesenicah in v Tržiču. »V turističnih krajih poleg domačinov po nepremičninah povprašujejo ljudje, ki iščejo nepremičnino za oddajanje turistom oziroma za potrebe vikenda,« je pojasnil sogovornik.

V Nepremičninski agenciji Vidic smo izvedeli, da so se cene v turističnih krajih približale tistim v prestolnici. »Posebej izstopa Kranjska Gora, kjer se stanovanja prodajajo kot po tekočem traku in za katera so kupci/investitorji pripravljeni seči najgloblje v žep. Cene nepremičnin v turističnih občinah tako žal niso več dosegljive občanom, predvsem mladim družinam, pri katerih je nakup odvisen od njihove kreditne sposobnosti,« pravi Nadja Vidic. »Z zviševanjem obrestnih mer je v začetku letošnjega leta sicer opaziti trend upada prodaje nepremičnin, predvsem tistih, pri katerih namen ni investicija. Prav tako se cene takšnih stanovanj v prvem trimesečju letošnjega leta počasi znižujejo, vendar le v okoliških krajih turističnih občin, saj so cene stanovanj v preteklem letu zaradi njihove bližine glede na pretekla leta precej narasle.« Kot nam je še povedala, je ponudba na trgu nepremičnin trenutno najbolj okrnjena v zadnjih petih letih. »Povpraševanje daleč presega ponudbo, in dokler bo tako, se cene nepremičnin na Gorenjskem prav dosti ne bodo spreminjale. Da bi mladi lahko ostali v svojem rodnem kraju, vidim rešitev predvsem v načrtovanju in gradnji neprofitnih občinskih stanovanj ter večji angažiranosti občin po uveljavljanju predkupnih pravic na nepremičninah, ki jih nato ponudijo mladim v dolgoročen najem,« razmišlja pravnica Nadja Vidic.