Tudi mi smo preskusili del vaj v motoričnem parku Expano. / Foto: Grega Flajnik

S kolesom po Goričkem, 2. del

Če bi se nam radi pridružili na naših kolesarskih izletih, pišite na naslov: grega.flajnik@g-glas.si ali pokličite 031 38 26 25.

Občina Cankova leži na skrajnem jugozahodu Goričkega, tik ob avstrijsko-slovenski meji. Združuje osem geografsko raznolikih naselij – Cankova, Domajinci, Gerlinci, Gornji Črnci, Korovci, Krašči, Skakovci in Topolovci – ter ima okrog dva tisoč prebivalcev. Tudi Cankovo, podobno kot veliko drugih krajev v Prekmurju, pestijo težave zaradi odmaknjenosti in zaostalosti, ki pa ji botruje predvsem to, da je bila ta pokrajina vse do konca prve svetovne vojne pod madžarsko oblastjo. No, na Cankovi ni veliko ponudnikov sob, zato smo se za našo skupino dogovorili z dvema. Nekaj dam je prenočevalo v Vili Vogler. Nekoč mogočno gostilno sta pred leti s svojimi rokami in denarjem začela preurejati zakonca Obal. V objektu so lepo urejene in velike sobe, tako da so se naše dame počutile kot graščakinje. Drugi smo prenočevali v sodobni, a prijetni gostilni Ajda, kjer imajo na voljo pestro izbiro jedi izvirne prekmurske kuhinje. Lastnica Urška nam je povedala, da so znani po picah iz krušne peči, o čemer smo se lahko tudi prepričali. Nam je bilo poleg strežbe prijaznih domačinov v gostilni Ajda všeč tudi to, da smo lahko vsak večer v skupnem prostoru peli in se zabavali.

Kot kolesarji smo spoznali, da je Cankova dobro izhodišče za kolesarske izlete po vsem Prekmurju, lahko izbiraš med povsem ravnimi trasami ali se preskusiš v klancih Goričkega. Z nekaj volje prideš celo do Madžarske, Avstrija, znana po dobro urejenih kolesarskih stezah, pa je oddaljena le dva kilometra. V naslednjih treh dneh je naša skupina okusila prav to – slast kolesarjenja po odmaknjenih lokalnih cestah.

Žal pa še ne prvi dan, saj je bilo za dopoldan napovedano slabo vreme. Nas ta malenkost ni prepričala, da bi mirovali, in smo se z lokalnim avtobusom odpeljali do Murske Sobote, si ogledali doživljajski park Expano ob Soboškem jezeru, kjer lokalni prebivalci in drugi obiskovalci lahko s pomočjo inovativnih tehnologij spoznavajo znamenitosti Pomurja ali poletijo z virtualnim balonom. Poleti lahko v Soboškem jezeru uživajo v vodnih aktivnostih, imajo piknik na obali ali se razgibajo v motoričnem parku. Tudi mi smo si privoščili nekaj gibalnih aktivnosti, potem pa smo se vrnili v središče Murske Sobote, kjer smo spoznali notranjost evangeličanske cerkve in se pogovorili o razlikah med evangeličansko in rimskokatoliško vero. V Pomurskem muzeju smo spoznavali, kako so živeli fevdalni gospodje, meščani, delavci in podeželsko prebivalstvo v teh krajih. Doživeli smo tudi grajsko vzdušje v baročnem salonu. Še bi raziskovali Mursko Soboto, a za popoldan je bila vremenska napoved boljša in smo se vrnili na Cankovo. Po malici smo pripravili kolesa in odkolesarili proti Goričkemu.