Dlje ko ostajajo v bolnišnici težje odpustljivi pacienti, manj je prostora za bolnike z akutnimi boleznimi, opozarjajo v Splošni bolnišnici Jesenice. / Foto: Gorazd Kavčič

Kam z bolnikom po odpustu

V jeseniški bolnišnici opozarjajo na problem pacientov, ki pogosto nimajo zagotovljene ustrezne oskrbe, ko jih odpustijo iz bolnišnice. Domovi za starejše so polni, na pomoč na domu je v nekaterih občinah treba čakati.

Jesenice – »Za težje odpustljive paciente – navadno gre za starejše ljudi – se predvideva, da bodo po končanem zdravljenju neposredno iz bolnišnice nameščeni v institucionalno varstvo. A domovi za starejše občane so polno zasedeni, čakalna doba za sprejem pa je zelo dolga. Ko namestitev v dom ni mogoča, svojcem predlagamo možnost pomoči na domu. Žal pa so čakalne vrste za izvajanje pomoči na domu predolge. Poleg tega je pomoč socialnih oskrbovalk namenjena izključno negi, ne izvajajo pa terapij, hranjenja po nazogastrični sondi, oskrbe stome ...« Tako so pred kratkim opozorili v Splošni bolnišnici Jesenice in v ospredje postavili pereč problem, kam s težje odpustljivimi pacienti po odpustu iz bolnišnice. Tudi če imajo takšni pacienti svojce, ti pri negi in oskrbi po odpustu pogosto ne morejo pomagati, saj so še zaposleni in odsotni večji del dneva.

Rešitve za te paciente vsakodnevno iščeta socialni delavki, zaposleni v bolnišnici, ter koordinatorice zdravstvene obravnave na oddelkih.

A njihovo delo ni enostavno, kajti pogosto se izkaže, da mnogi pacienti in njihovi svojci odgovornost preložijo na bolnišnico in od zaposlenih pričakujejo, da bodo uredili vse potrebne postopke in poiskali rešitve. Zato v bolnišnici opozarjajo, da bi se o ustrezni pomoči in oskrbi morali pogovarjati že prej, prav tako bi občani potrebovali več informacij o možnostih pomoči. »Na koga se lahko obrnejo? Kdo jim lahko pomaga? Kaj lahko naredijo že sedaj? Ko se o tem pogovarjamo prvič v bolnišnici, je prepozno,« poudarjajo.

S problematiko so nedavno seznanili župane zgornjegorenjskih občin na koordinaciji na Jesenicah. Župani so se strinjali, da je treba občane bolje obveščati o možnostih pomoči in administrativnih postopkih pri težje odpustljivih pacientih. Tako naj bi pripravili tudi informativno zgibanko z informacijami in navodili, ki bodo v veliko pomoč pacientom in njihovim družinskim članom.

Prek gorenjskih državnih svetnikov Leopolda Pogačarja in Monike Ažman pa bodo predlagali posvet o problematiki težko odpustljivih pacientov v državnem svetu, saj je to aktualna problematika po vsej Sloveniji.