Mag. Robert Hostnik, Špela Smolej Milat iz Gornjesavskega muzeja Jesenice, Marija Imperl in Aljaž Pogačnik, direktor muzeja / Foto: Nika Toporiš

Zdravi gozdovi za zdrave ljudi

V sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije in Društvom oglarjev Slovenije so v okviru muzejskega večera v Liznjekovi domačiji spregovorili o kvalitetah in pozitivnih učinkih gozdov. Predavala sta mag. Robert Hostnik, strokovnjak na področju mestnih gozdov Zavoda za gozdove Slovenije, in Marija Imperl, generalna sekretarka Društva oglarjev Slovenije.

Kranjska Gora – Ob mednarodnemu dnevu gozdov so v petek, 17. marca, v Liznjekovi domačiji v Kranjski Gori pripravili muzejski večer z gostoma mag. Robertom Hostnikom, strokovnjakom na področju mestnih gozdov Zavoda za gozdove Slovenije, in Marijo Imperl, generalno sekretarko Društva oglarjev Slovenije. Prvi je med predavanjem osvetlil stanje na področju mest ter poudaril, da meščani vse bolj izgubljajo stik z naravo ter gozdom. Poudaril je, da v zadnjih desetletjih številne raziskave kažejo na pozitivne zdravstvene učinke gozdov na ljudi, predstavil je določene temeljne funkcije gozdov ter skozi osebno zgodbo prikazal, kako pomembni so gozdovi za dobro psiho-fizično stanje ljudi. »Gozdovi in drevesa postajajo vse pomembnejši del našega življenja in zdravja, zato je pomembno, da se zavedamo njihove vloge in cenimo to, kar nam je na dosego rok,« je dejal mag. Hostnik. V nadaljevanju je predstavil tudi svoje dolgoletne izkušnje z upravljanjem projekta Mestni gozd Celje, poudaril določene izzive na področju mestnih gozdov in kvalitete, ki jih mestni gozdovi ponujajo meščanom. Marija Imperl pa je spregovorila o odnosu med ljudmi in gozdovi in poudarila, da imamo v Sloveniji veliko srečo, da imamo prost dostop do gozdov. »Večkrat lahko slišimo, da smo Slovenci 'gozdni narod', vendar ko pomislim, kako se danes obnašamo do gozdov, kaj čutimo in kako skrbimo zanje, se mi dozdeva, da večkrat pozabimo nanje,« je že na samem začetku poudarila Marija Imperl in v nadaljevanju spregovorila tudi o t. i. gozdni kopeli, obliki rekreacije in sproščanja, ki poudarja predvsem zdrav odnos med človekom in gozdom ter za mnoge predstavlja način izboljšanja počutja.