Aleš Zalar, direktor RTC Zatrnik / Foto: Gorazd Kavčič

Dobili koncesijo za dve sedežnici

Družbi RTC Zatrnik je država minuli teden podelila neposredni koncesiji za gradnjo nove sedežnice Hotunjski vrh in za obstoječo sedežnico Berjanca na smučišču Zatrnik.

Zatrnik – Družba RTC Zatrnik si že četrto leto prizadeva za obuditev smučišča Zatrnik, ki je trenutno s tremi vlečnicami manjše smučišče, primerno zlasti za otroke in smučarje začetnike. Koncesijski akt za sedežnici, ki ga je minuli četrtek izdala vlada, je ob tem pomemben korak, ki bo omogočil razširitev smučišča z dvema sedežnicama. To bo v naslednjih letih po besedah direktorja družbe Aleša Zalarja omogočilo užitke na snegu tudi zahtevnejšim smučarjem. »Gre za pomembno podporo nadaljnjemu razvoju gorskega centra Zatrnik, ki bo na ta način lahko razširil ponudbo z zimskih na celoletne športno-rekreativne dejavnosti,« je prepričan Zalar.

Pojasnil je, da je obstoječo sedežnico Berjanca z vzdrževalnimi deli možno usposobiti za obratovanje, na mestu obstoječe vlečnice Hotunjski vrh pa nameravajo zgraditi novo sedežnico, ki naj bi obratovala celo leto.

S tem bodo zimsko ponudbo razširili v celoletno, ob tem pa ponudil vrsto novih dejavnosti. Med drugim načrtujejo ureditev gorskokolesarskih stez, razglednih točk in pustolovskega parka ob robu smučarske proge. RTC Zatrnik bo za izvedbo investicije v vrednosti približno 2,5 milijona evrov poleg prispevanja lastnih sredstev kandidiral tudi na razpisih za nepovratna sredstva za investicije v turistično in športno infrastrukturo ter povabil k sodelovanju tudi potencialne investicijske partnerje. Vsi ti načrti pa bodo morali biti – kot je pojasnil Zalar – del projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja. Zaveda se, da bo pridobivanje dovoljenja vzelo nekaj časa, ob tem pa ne bodo mogli zaobiti naravovarstvenih pogojev in soglasij. »Za nadaljnji razvoj smučišča bo potreben širok konsenz tako med lokalnim prebivalstvom kot tudi lokalni politični konsenz,« je poudaril.

Ustrezen prostorski akt

Smučišče Zatrnik leži v tretjem varstvenem območju Triglavskega narodnega parka, kjer veljajo določene omejitve in predpisani postopki, ki izhajajo iz veljavnih predpisov, predvsem iz ZTNP-1 in občinskih prostorskih aktov. Po Zalarjevih navedbah je kljub temu gradnja žičniških naprav na smučišču in sistema zasneževanja izrecno dovoljena z Zakonom o Triglavskem narodnem parku. V javnem zavodu Triglavski narodni park (TNP), ki je bil v postopku medresorskega usklajevanja vladnih uredb za podelitev koncesije pozvan k pripravi mnenja, na drugi strani menijo, da bi bilo treba pred podelitvijo koncesijskih aktov pripraviti ustrezen prostorski akt, kot to določa zakon o TNP.

S tem bi se po njihovih navedbah predhodno s pridobitvijo ustreznih strokovnih podlag preverili varstveni, razvojni, prostorski in družbeni interese. Ugotovila bi se tudi upravičenost ponovnega zagona celotnega smučišča na nizki nadmorski višini, preverila upravičenost in sprejemljivost morebitnega zasneževanja ter vpliva celoletnega turizma na namene parka. Obenem bi določili nosilno zmogljivost smučišča, razmerja do lastnikov ter opredelili dopustne dejavnosti. »JZ TNP meni, da si območje smučišča Zatrnik zasluži ustrezno obravnavo skozi celovit prostorski akt, ki bo omogočal izvedbo realnih, usklajenih ureditev in rešitev za izboljšane trenutnega degradiranega stanja ter zagotavljal trajnostni razvoj enega od rekreacijskih območij državnega pomena znotraj narodnega parka,« so še pojasnili v TNP.

Kapacitete parkirišč omejene

RTC Zatrnik bo v sodelovanju z JZ TNP v nadaljevanju pripravil tudi načrt trajnostne mobilnosti, saj so kapacitete parkirišč na Zatrniku omejene, hkrati pa se pripravlja tudi nov prometni režim v smeri Pokljuke. »Vezan je na vzpostavitev centralnega parkirišča v dolini in na 'shuttle' prevoze v smeri Pokljuke,« je povedal Zalar, ki namerava obuditi tudi več desetletij staro idejo o možnosti neposredne povezave Bleda s Hotunjskim vrhom s krožno kabinsko žičnico, ki bi omogočila dodatno umiritev prometa v Triglavskem narodnem parku v smeri Pokljuke z Bleda.

Na razpisu občine neuspešni

Družba RTC Zatrnik na drugi strani ni bila uspešna v nedavnem postopku za neposredno podelitev koncesije za vlečnice, ki ga je razpisala Občina Gorje. Ta namreč po besedah gorjanskega župana Petra Torkarja od investitorja pričakuje soglasja vseh lastnikov zemljišč na območju smučišča, zagotovitev zadostnih parkirnih mest in presojo vplivov na okolje. Torkarja je sicer presenetilo, da se je država odločila za neposredno podelitev koncesije brez soglasij, okoljskih presoj in državnega prostorskega načrta, ki bi po njegovem moral biti osnova. »Mi bomo varovali interese lokalne skupnosti in si prizadevali za ohranitev čistega okolja,« je ob tem poudaril Torkar.