Odlični fotografi ustvarjalni navdih najdejo tudi v rji. / Foto: Igor Kavčič

Ta čudoviti svet rje

Šesto Srečanje gorenjskih fotografov, na katerem se v Sokolskem domu v Škofji Loki predstavlja sedeminšestdeset avtorjev iz sedmih gorenjskih fotografskih društev, je zaznamovala rja.

Škofja Loka – Čeprav v Sokolskem domu prav nič ne rjavi, je tamkajšnje razstavišče v teh dneh – in tako bo vse do 26. marca – v znamenju neštetih rdečerjavih barvnih odtenkov in podob, ki predstavljajo oziroma spominjajo na rjo. Za njen prikaz v svojih mnogoterih pojavnostih je poskrbelo 67 fotografinj in fotografov, ki se na tradicionalnem, že šestem Srečanju gorenjskih fotografov predstavljajo z 78 fotografijami. Tokratno razstavo so zasnovali člani sedmih gorenjskih društev: FD Janez Puhar Kranj, FD Jesenice, FD Radovljica, FK TNP Bled, FK Tržič, FS Ime Kranj in seveda domačega FK Anton Ažbe Škofja Loka. V slednjem so razstavo v sodelovanju z Občino Škofja Loka, Zavodom 973 in Sokolskim domom tudi pripravili.

Fotografska društva na Gorenjskem spadajo med najdejavnejša v državi. V zadnjih letih pa jih povezuje tudi medsebojno sodelovanje na razstavah. Zamisel za vsakoletno srečanje se je utrnila na fotografski razstavi leta 2017 na Bledu. »Že naslednje leto so na našem prvem srečanju sodelovala štiri fotografska društva oziroma klubi, razstavo pa smo pripravili na prosto temo v Kranju, na Jesenicah, Bledu in v Tržiču,« je o začetkih skupnih srečanj gorenjskih fotografov v nagovoru v Sokolskem domu povedal eden glavnih pobudnikov, Simon Krejan iz FD Janez Puhar, in ob tem poudaril: »Prijetno druženje, zelo dobro vzdušje, fotografsko obarvan klepet – vse to je bila osnova, da se je porodila misel, da bi se gorenjski fotografi lahko večkrat srečali, izmenjali svoja fotografska znanja in izkušnje, poglabljali prijateljske vezi, tesneje sodelovali.« Odtlej se je zvrstilo že pet tovrstnih razstav, avtorji pa so izbirali fotografije na različne teme, kot so portret, ženska, moje mesto, alpska arhitektura, tokrat pa so v razmislek vzeli rjo.

Za razstavo so v vsakem od sodelujočih društev pripravili interno selekcijo fotografij. »Nekateri so pobrskali po svojih arhivih, spet drugi smo namensko posneli nove fotografije. Seveda prevladuje barva rje, ki se mimogrede lepo staplja z rdečerjavimi odtenki hotaveljskega marmorja v galerijskem prostoru,« je dejal Izidor Jesenko, predsednik škofjeloškega foto kluba, tokratnega gostitelja gorenjskih fotografov. Na fotografijah zasledimo zelo raznolike pristope k temi, kar potrjuje kreativnost in ustvarjalnost ter tudi domišljijo gorenjskih fotografov, ko gre za prikaz rjavenja železa. Tema je zelo likovna, zato ob realističnih posnetkih in detajlih, ki poudarjajo rjavenje, ne manjka tudi abstraktnih motivov, ki učinkujejo zelo grafično.

Avtorji so tistemu, kar je odsluženo in zavrženo, na fotografijah vdahnili novo življenje in s tem gledalčevi domišljiji pustili prosto pot k novim zgodbam. Ne, rja ni zgolj rja, za dobre fotografe je predvsem izziv.