Dodatki ne štejejo v minimalno plačo

V Sloveniji velja z novim letom višja minimalna plača – 1203,36 evra bruto.

Ko so delavci februarja prejeli plačo za januar, se je pokazalo, da se nekateri delodajalci na različne načine izogibajo izplačilu minimalne plače. V inšpektoratu za delo zato pozivajo delavce, da preverijo obračun plače in da naj jim ugotovljeno kršitev prijavijo.

Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ob tem pojasnjujejo, da mora delodajalec v primeru, če je osnovna plača nižja od minimalne, pri končnem obračunu plače najprej dodati razliko do višine bruto minimalne plače, šele nato pa prišteti vse dodatke in tudi del plače za delovno uspešnost.

Pri izračunu plače mora torej delodajalec iz minimalne plače izločiti vse dodatke, ki jih določajo zakoni in drugi predpisi ter kolektivne pogodbe – dodatek za delovno dobo, delo v izmenah, delo v nedeljo in na dan praznika ter nočno in nadurno delo, pa tudi del plače za delovno uspešnost. V minimalno plačo tudi ne sme vštevati povračila stroškov za prehrano med delom, za prevoz na delo in z dela, stroškov na službenem potovanju, prav tako pa tudi ne regresa, odpravnine in jubilejne nagrade.

Pri delavcu začetniku, ki nima dodatka za delovno dobo niti ne dodatkov za posebne pogoje dela, znesek minimalne plače predstavlja najnižjo možno plačo, tudi če bi bila sicer njegova plača po kolektivni pogodbi ali pogodbi o zaposlitvi nižja od minimalne. Vsi delavci z minimalno bruto plačo tudi ne dobivajo enake neto plače, razlike izhajajo iz upoštevanja osebnih okoliščin (npr. vzdrževani družinski člani) in uveljavljanja splošne in dodatne davčne olajšave.