Aplikacija E-gozd bo lastnikom in upravljavcem gozdov omogočila vpogled v načrtovane in izvedene ukrepe v gozdovih. Eden od ukrepov je tudi sadnja in zaščita sadik gozdnega drevja. / Foto: Cveto Zaplotnik

Digitalizacija v gozdarstvu

V okviru projekta eGozdarstvo bodo javni gozdarski službi omogočili digitalizacijo delovnih postopkov, lastnikom in upravljavcem gozdov pa tudi vpogled v načrtovane in izvedene ukrepe v gozdovih.

Kranj – Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so ob koncu lanskega leta v okviru načrta za okrevanje in odpornost podpisali pogodbi za prva dva od skupno desetih projektov s področja kmetijstva in gozdarstva – za projekt eGozdarstvo ter za Vzpostavitev centra za semenarstvo, drevesničarstvo in varstvo gozdov.

Za delo na terenu in v pisarnah

Vrednost projekta eGozdarstvo, ki bo potekal do konca leta 2026, je 11,8 milijona evrov (brez DDV), od tega bodo 8,4 milijona evrov namenili za digitalno preobrazbo javne gozdarske službe, ki deluje v okviru zavoda za gozdove. Kot je ob podpisu pogodbe povedal direktor zavoda Gregor Danev, bodo javno gozdarsko in lovsko službo tehnološko opremili za delo neposredno na terenu in v pisarnah, izboljšali bodo povezanost med enotami ter razvijali gozdarski informacijski sistem – portal, ki bo omogočal vpogled in analiziranje zbranih podatkov. V okviru projekta želijo čim bolj razviti modeliranje in strojno učenje podatkov, pridobljenih s satelitskih posnetkov, ter potrjevanje teh podatkov s terenskimi popisi. Na ta način bi lahko izboljšali odločanje javne gozdarske in lovske službe pri načrtovanju razvoja gozdov ter pri odrejanju ukrepov v gozdovih in v populaciji divjadi, kar bi jim koristilo pri obvladovanju posledic podnebnih sprememb oziroma izrednih vremenskih dogodkov, izvajanju ukrepov obnove gozdov, pri spremljanju evropske politike na področju krčitve gozdov …

E-gozd o ukrepih, ekonomiki in trgu

V okviru projekta bodo razvili tudi aplikacijo E-gozd, ki bo lastnikom in upravljavcem gozdov omogočila vpogled v načrtovane in izvedene ukrepe ter v osnovne podatke o ekonomiki sečnje in spravila lesa ter prodaji lesa na trgu. Uredili in posodobili bodo evidence, registre in podatkovne baze ter gozdarski in lovski informacijski sistem povezali s sorodnimi informacijskimi sistemi v državi (Narcis, eVode, eProstor, E-kmetija, informacijski sistem SiDG …). Podatki bodo na voljo javni gozdarski in lovski službi, lastnikom in upravljavcem gozdov, raziskovalcem in tudi širši javnosti.

Center nujen zaradi pogostih ujm

Izgradnja Centra za semenarstvo, drevesničarstvo in varstvo gozdov je po besedah državnega sekretarja ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Jurija Krajčiča nujna zaradi vse pogostejših veliko površinskih ujm in z njimi povezanih škod v gozdovih. Center bo omogočil kakovostnejše izvajanje nalog javne službe in javnih pooblastil s področja varstva rastlin, semenarstva in drevesničarstva, varstva gozdov in monitoringa genetske pestrosti gozdnega drevja. Vrednost projekta je 5,1 milijona evrov (brez DDV).