Lovro Kos, Žiga Jelar, Timi Zajc in Anže Lanišek so se skupaj z navijači veselili zlate ekipne medalje. / Foto: Gorazd Kavčič

Zgodovinski uspeh skakalne ekipe

Svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju v Planici bo z velikimi črkami zapisano v zgodovino. Slovenija ga je gostila prvič in prvič na moštvenih skakalnih tekmah osvojila naslov svetovnega prvaka.

Planica – S simbolno predajo zastave Trondheimu na Norveškem, ki bo čez dve leti kot naslednji gostil svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju, se je v nedeljo zaključilo prvenstvo v Planici. Organizatorsko za­stavo je predsednik Smučarske zveze Slovenije in Organizacijskega komiteja Planica 2023 Enzo Smrekar predal županji Trondheima Riti Ottervik.

Slovenija je svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju gostila prvič. V enajstih tekmovalnih dneh si ga je po podatkih organiza­tor­jev ogledalo okrog 63 tisoč gledalcev. To so številke, ki zagotovo niso upravičile pričakovanj. So jih pa upravičili naši športniki. Skupaj so osvojili tri medalje, od tega dve zlati in eno bronasto. Pod vse so se podpisali na skakalnem delu. In prav skakalci so privabili največ domačih navijačev. Številke potrjujejo, da je bil najboljši obisk od petka do nedelje z 21 tisoč obiskovalci, ko sta bili tudi posamična in ekip­na tekma na veliki skakalnici. Na obeh smo se veselili zlate medalje. Timi Zajc je zmagal med posamezniki, najboljša pa je bila tudi slovenska ekipa.

Na prvenstvu je skupaj sodelovalo okrog dva tisoč športnikov in spremljevalcev, razdeljenih je bilo 24 kompletov medalj. Najuspešnejši so bili Norvežani s kar 27 odličji. Drugi so Švedi, tretja je Nemčija, Slovenija pa je na izjemnem četrtem mestu med skupaj 66 državami. Res so na zadnjem prvenstvu v Oberstdorfu osvojili šest medalj, tokrat pa tri, a še nikoli v zgodovini nista bili dve zlatega leska. Tudi po tem je bilo domače prvenstvo zgodovinsko in organizacijsko deležno številnih pohval.