Srečanje predstavnikov konzorcijskih podjetij / Foto: Kolektor

Skok v digitalizacijo

Konzorcij desetih podjetij, med katerimi je tudi Domel, za projekt digitalne preobrazbe namenja 6,6 milijona evrov.

Projekt je v višini 2,2 milijona evrov podprt tudi z evropskimi sredstvi.

Idrija – Podjetja iz skupine Kolektor, Špica International in Audax ter Domel iz Železnikov so v okviru razpisa Digitalna preobrazba gospodarstva pridobili sredstva za sofinanciranje projekta Digitalni skok oz. JUMP v višini 2,2 milijona evrov.

Naložbo, ki je v celoti ocenjena na 6,6 milijona evrov, sofinancira Evropska unija – NextGenerationEU in je del ukrepov načrta, ki se financira iz mehanizma Načrt za okrevanje in odpornost. Namen projekta je vzpostavitev naprednega nivoja spremljanja, obvladovanja in izmenjave podatkov ter avtomatizacije procesov in asistence pri odločanju. Rdeča nit je povezovanje podatkovnih jezer in čezoddelčna digitalna preobrazba.

S projektom se nadejajo zmanjševanja stroškov obvladovanja procesov, izboljšanja pretočnosti, povečanja agilnosti in konkurenčnosti poslovanja, med drugim pa nameravajo z namestitvijo prilagodljivih robotov in vzpostavitvijo orodij inteligentne analitike podatkov optimizirati in znižati proizvodne stroške.

V Domelu v projektu sodelujejo z dvema podprojektoma. »Za nas je pomembno, da pri pripravi konceptov sodelujejo vsi člani konzorcija in da bodo rezultati na voljo vsem podjetjem, da jih vključijo v svoje procese. Na ta način zagotovljen dostop do baze znanja omogoča mnogo širšo in hitrejšo digitalno transformacijo, kot če bi se je lotevalo vsako podjetje samostojno,« pravijo v Domelu.

V družbi se bodo v podprojektu Napredna izraba proizvodnih podatkov lotili nadgradnje proizvodne opreme in obstoječe mreže senzorjev za zajem še večjega števila podatkov, ki jih bodo povezali v omrežje in jih v realnem času obdelovali z algoritmi, ki bi operaterje obveščali o trendih proizvodnje in možnih vzrokih za spremembe.

Podprojekt Management prodajnih potreb pa je namenjen digitalizaciji vseh manjkajočih poslovnih in proizvodnih predmetov dela in delovnih sredstev. Z njim nameravajo zaposlene razbremeniti rutinskih ali optimizacijskih nalog, s čimer računajo, da bodo dolgoročneje odpornejši proti tveganjem, povezanim s pomanjkanjem kadrov, zaposlenim pa bodo omogočili, da se posvetijo intelektualno zahtevnejšim izzivom.

Kljub optimizaciji proizvodnje s pomočjo algoritmov in umetne inteligence pa v sodelujočih podjetjih zagotavljajo, da ne načrtujejo zmanjševanja delovne sile, prav nasprotno. V večini podjetij napovedujejo dodatno zaposlovanje, se bo pa spremenila narava dela nekaterih zaposlenih.

V konzorcij, ki ga upravlja Kolektor, je sicer vključenih šest Kolektorjevih podjetij, dve Domelovi, Špica International in Audax. Projekt se je začel maja lani in bo trajal do marca prihodnje leto.