Njihove izdelke si je moč ogledati in jih kupiti v trgovini Centra Korak, Kranj. Na sliki Tanja Golob, delovna inštruktorica. / Foto: Gorazd Kavčič

Center Korak, Kranj (4)

Zaposleni v Centru Korak, Kranj, sledijo novostim. Spremljajo literaturo, po finančnih zmožnostih se udeležujejo kongresov. Skozi leta so pridobili veliko znanja – na podlagi videnega iz tujine in iz lastnih izkušenj, pri čemer so uspešni.

»Kolegici, psihologinji Simona Tičar in Eva Ristič, sta lani naredili raziskavo o spremembah v partnerstvu in spolnosti pri osebah s pridobljeno možgansko poškodbo in to predstavili na Evropskem kongresu psihologov v Ljubljani. Prejeli sta povabilo ameriške revije za objavo članka, letos pa so ju povabili še na kongres v Dubaj, ki se ga bosta udeležili. Zdi se nam pomembno, da širimo svoje znanje, hkrati pa bo to priložnost za pridobivanje novih idej. Na raziskovalnem delu je še veliko rezerv, a zavedamo se, da je naše osnovno poslanstvo delo z uporabniki. Temu tudi sledimo. Za oboje kadra ni dovolj. Ne glede na to smo ponosni, da vsa ta leta zavzeto razvijamo strokovni program in skupaj s kolegi iz Centra Naprej iz Maribora pomagamo usposabljati kolege v drugih delih Slovenije, kjer programa za dolgotrajno rehabilitacijo po pridobljeni možganski poškodbi še nimajo,« je poudarila Mateja Korošec.

Vsa ta znanja vključujejo v program rehabilitacije oseb s pridobljeno možgansko poškodbo. Poleg individualnih programov imajo zelo bogat program skupinskih obravnav, eden od programov pa je tudi delo pod posebnimi pogoji. Glavnino slednjega predstavljajo glineni dekorativni in uporabni izdelki, izdelki iz stekla, lesa, voščilnice in darilna embalaža. Kot pravi Tanja Golob, delovna inštruktorica, celostni program med drugim krepi uporabnikov osebni razvoj, krepita se njegova samopodoba, občutek lastne vrednosti in pripadnosti ... »Delo je zelo pomembno, je tesno povezano z dostojanstvom slehernega človeka. Je vrednota v naši kulturi. Ko se predstavimo, najprej povemo, kako nam je ime, od kod prihajamo in kaj delamo. Ta steber identitete je eden najtežjih in najbolj bolečih, ki jih osebe s pridobljeno možgansko poškodbo izgubijo ali jim je okrnjena. Sprašujejo se, kdo so sedaj, če so bili prej mizar, direktor ... Del terapevtskega procesa je tudi ta izkušnja, da lahko s svojimi zmožnostmi sodelujejo v posameznih fazah dela, so uspešni, dokončajo delo ... Delovna enota se je razvila bolj, kot sem predvidevala, je presegla moja začetna pričakovanja. Vključitev vanjo je prostovoljna, glede na interese uporabnikov, ki so na trgu dela sicer nezaposljivi,« je pojasnila Mateja Korošec. Vse njihove izdelke si je moč ogledati in jih kupiti v trgovini Centra Korak, Kranj, ki je prav tako v prostorih dijaškega in študentskega doma, na stojnicah in v posameznih trgovinah. Z Zaposlitvenim centrom Korak imajo tudi skupno spletno trgovino.

Pomemben mejnik je bilo leto 2012, ko so preko evropskega projekta pridobili in ustanovili socialno podjetje Zaposlitveni center Korak, katerega direktorica in ustanoviteljica je prav tako Mateja Korošec. Zaposlujejo invalide s 30 do 70 odstotkov delovne zmožnosti. »Z zaposlitvenim centrom smo želeli nekaterim našim uporabnikom nuditi izhod iz programa rehabilitacije v zaposlitev na zaščitenem delovnem mestu. Nekateri naši uporabniki so v procesu rehabilitacije tako napredovali, da se nam je to zdelo smiselno, hkrati pa se niso mogli vrniti v svoje prejšnje delovno okolje, je bilo zanje to prezahtevno. V zaposlitveni center so vključeni tudi drugi, ne le osebe s pridobljeno možgansko poškodbo. Skozi vsa ta leta smo vzpostavili mnoga sodelovanja v lokalnem okolju. Z Mestno občino Kranj in z društvom Klub En korak več smo z bazarji na Brdu pri Kranju in koncerti dosegli vključenost naših uporabnikov v okolje in hkrati dosegli tudi visoko stopnjo prepoznavnosti,« je še povedala Mateja Korošec.

(Se nadaljuje)