V Galeriji Družina so o znamenitih Rožanih in delu Slovenskega inštituta na Dunaju pripovedovali (od leve) Herbert Seher, dr. Avguštin Malle, profesor Štefan Pinter, Vinko Rajšp in predsednik Kluba koroških Slovencev v Ljubljani Janez Stergar. / Foto: KKS Ljubljana

Po poteh znamenitih Rožanov

Letošnji Koroški kulturni dnevi v Ljubljani so se začeli s tremi prireditvami, ki jih je organiziral Klub koroških Slovencev v Ljubljani. Prva je bila v sredo, 23. februarja, v dvorani Slovenske matice. Na njej so predstavili knjigo Helge Mračnikar z naslovom »Mamin glas« in film Helgine hčerke Andrine z naslovom »Andri 1924–1944«. Knjiga in film pripovedujeta o življenju Helgine mame Elizabete Sitter (1930–2013), rojene Ogris, pogumne ženske, ki je preživela nacistično nasilje, razselitev družine, hišne preiskave in leta 1944 tudi pregon od doma, smrt dveh bratov – prvi je padel kot nemški vojak, drugega pa so kot partizana mučili in zverinsko pobili v Vrbi pri Vrbskem jezeru – ter vrnitev na opustošen dom. Helena Mračnikar je povedala zgodbo o nastanku knjige. Ko je mami izročila prazen zvezek s prošnjo, naj napiše svoje spomine, je najprej odgovorila, da ne bo zmogla, saj ni vešča jezika. Potem je z njeno pomočjo začela pisati in nastala je čudovita, enkratna zgodba …

Dan kasneje je bila v Galeriji družine v Ljubljani predstavitev dokumentarnega filma Miha Dolinška z naslovom »Rož – Road movie« in dejavnosti Slovenskega inštituta na Dunaju. Film pripoveduje z znamenitih, slovensko zavednih Rožanih, ki so morali zaradi svojega narodnega ponosa in poguma v izgnanstvo ali so bili po plebiscitu celo izgnani v tedanjo Jugoslavijo. Ti možje so bili: Florijan Lapusch (1894–1985), Janko Oitzl (1877–1971), Janko Ogris (189 –1981) in Blaž Reichmann (1883–1952). Filmsko pripoved so s svojimi spomini dopolnjevali Herbert Seher in dr. Vinko Rajšp s Slovenskega inštituta na Dunaju ter Rožana dr. Avguštin Malle in profesor Štefan Pinter.

V soboto, 25. februarja, pa so v Mini teatru v Ljubljani gostovali člani lutkovne skupine Mladi Celovčani s predstavo Brede Varl Krtek.

Znova na Arihovo peč

Organizatorjem tradicionalnega zimskega pohoda do Arihove peči in naprej do planinske koče Slovenskega planinskega društva Celovec na Bleščeči planini je letos odleglo. V nedeljo, 5. marca, bodo lahko organizirali tradicionalni, že 45. pohod. Pohodniki, seveda primerno opremljeni in oblečeni, bodo lahko krenili na pot med 9. in 12. uro pri Polancu na Čemernici nad Svatnami (Tschemernitzen). Dostop bo primerno označen. Pohoda se običajno udeleži več sto pohodnikov. Podrobnejše informacije o pohodu so objavljene na spletni strani Slovenske športne zveze Celovec www.ssz.at.