Večina je zelo uspešno odgovarjala na zastavljena vprašanja o varnosti na spletu. / Foto: Tina Dokl

Rekordni kviz

Več kot dvajset tisoč slovenskih osnovnošolcev je minuli četrtek na pobudo A1 Slovenija in zavoda Varni internet sodelovalo v vseslovenskem spletnem kvizu o varni rabi interneta in z njim postavilo Guinnessov rekord.

Vseslovenski kviz za učence druge in tretje triade je v znanju o spletni varnosti povezal skoraj dvesto slovenskih šol, med njimi 18 gorenjskih osnovnih šol. Za postavitev Guinnessovega rekorda za največji spletni kviz na svetu so šteli osnovnošolci, ki so odgovorili na vsa zastavljena vprašanja. V šestdesetih minutah kviza, ki ga je vodil komik Sašo Stare, je na vsa vprašanja odgovorilo 15.225 udeležencev, kar je bilo dovolj za postavitev rekorda, ki je doslej pripadal Britancem s 7279 udeleženci, so sporočili iz A1 Slovenija.

Med gorenjskimi šolami so se kvizu pridružili tudi v Osnovni šoli Naklo, kjer je na vprašanja o varnosti na spletu odgovarjalo okrog štirideset učencev od četrtega do devetega razreda. »Odgovarjali so na različna vprašanja o tem, kako ravnati na spletu in kako uporabljati sodobne tehnologije, da ob tem zaščitijo osebne podatke. Otroci so se seznanili tudi s tem, kako pomembna je uporaba gesel, kakšna naj bi bila njihova dolžina in kako naj bodo sestavljena, da bodo varna,« je razložil učitelj računalništva Marko Poličar in dodal, da so spoznali tudi, da karkoli objavijo na spletu, tam tudi ostane. »Zavedati se morajo, da četudi objavljeno fotografijo naknadno izbrišejo, še vedno ostane neka digitalna sled.« Zato so učence med pripravami na kviz tudi opozorili, naj na spletu ne objavljajo osebnih stvari oziroma naj osebnih podatkov ne delijo z neznanimi osebami.

Kot se je izkazalo med reševanjem kviza, učenci očitno vsaj v teoriji dobro vedo, kako poskrbeti za svojo varnost na spletu. Osmošolcu Davidu Jovanovu se je zdel kviz zelo zanimiv, navdušen je bil tudi nad tem, da veliko ve o spletni varnosti, saj je na skoraj vsa vprašanja odgovarjal pravilno. Njegovo sošolko pa je med drugim izučilo, ker so ji že vdrli v profil na Snapchatu in objavljali fotografije in posnetke, ki jih je imela v telefonu. Maša Lotrič je poudarila, da se doma s starši veliko pogovarja o varnosti na spletu in ji tudi ne dovolita, da na socialnih omrežjih objavlja svoje fotografije. Tudi Enej Kralj se je pohvalil, da je pravilno odgovoril na večino vprašanj. Priznal je, da mu straši sicer ne omejujejo uporabe telefona, so pa strogi glede uporabe družabnih omrežij.