Učenci slovenske glasbene šole na Koroškem pobirajo na tekmovanjih mladih glasbenikov številna priznanja. Med njimi je tudi Jurij Filipič iz Breznice v Rožu, ki je lani zmagal tudi na avstrijskem zveznem tekmovanju. Njegov učitelj je Izidor Kukovnik iz Velenja. S svojim igranjem je navdušil tudi na lanskem praznovanju Mohorjeve družbe v Celovcu, od koder je posnetek. / Foto: Jože Košnjek

Mladi glasbeniki navdušujejo

Ta teden so slovenske organizacije na Koroškem organizirale številne prireditve. V Celovcu so se na občnem zboru zbrali člani Društva koroških slovenskih pravnikov. Še naprej ga bo vodil odvetnik Rudi Vouk. Na zboru so opozorili na kršitev pravice do uporabe slovenščine kot uradnega jezika. Reforma sodstva mora upoštevati tudi pravico in možnost uporabe slovenščine na sodiščih.

V nedeljo, 5. februarja, je bila na pokopališču v Svečah v Rožu tradicionalna spominska slovesnost Zveze koroških partizanov. Na njej so se spomnili vseh žrtev vojne iz Sveč in narodnega heroja Matija Verdnika - Tomaža, ki je pokopan na sveškem pokopališču. Na svečanosti je pel moški pevski zbor Bilka iz Bilčovsa, govornik pa je bil predsednik Zveze slovenskih organizacij Manuel Jug.

Slovenska glasbena šola dežele Koroške od 1. julija leta 2015 naprej deluje kot 28. oddelek glasbene šole na Koroškem. Začetki slovenskega glasbenega izobraževanja na Koroškem segajo v leto 1978, ko je v okviru Slovenskega prosvetnega društva Edinost v Pliberku začela delovati glasbena šola, leta 1984 pa je vodenje glasbene šole prevzelo Društvo glasbena šola na Koroškem. Ker se je glasbena šola znašla v denarnih težavah, jo je leta 2015 pod svoje okrilje vzela koroška deželna glasbena šola.

Tako kot pretekla leta je slovenski oddelek glasbene šole ob zaključku prvega poletja tudi letos pripravil koncerte v krajih, kjer delujejo oddelki. Skupaj jih je kar 16, obiskuje pa jih 450 učenk in učencev. Da je šolanje zelo kakovostno, kažejo rezultati, ki jih učenci slovenske šole dosegajo na deželnih in zveznih tekmovanjih. Večina koncertov je potekala konec preteklega tedna in v prvi polovici tega tedna.

Režiserka in dramaturginja Milena Olip iz Sel, ki je tudi predsednica Katoliškega prosvetnega društva Planina, je na filmskem festivalu v Romuniji v kategoriji kratkih filmov na temo kovida in družbenih sprememb prejela novo nagrado. Nagrajena je bila za kratki film z naslovom Pogovor s preživelim/Talking to a survivor. Film govori o moškem, ki dan za dnem zapušča gorsko vas in odhaja na delo v tovarno orožja v bližnje mesto, ter o mladem fantu, ki vse to opazuje. To orožje lahko povzroči nesrečo kjerkoli na svetu. Selanka Milena Olip je bila za svoje filme pred tem že nagrajena v Veliki Britaniji in v Kanadi.