Dozdajšnji državni sekretar na ministrstvu za delo Simon Maljevac je postal minister za solidarno prihodnost. / Foto: Gorazd Kavčič

Vlado okrepili novi ministri

Vladi Roberta Goloba, ki se je povečala za tri ministrstva, sta se pridružila tudi ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek in minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac.

Ljubljana – V skladu z novelo zakona o vladi, ki je bila potrjena na novembrskem referendumu, ima vlada Roberta Goloba odslej dvajset ministric in ministrov. Državni poslanci so namreč v torek na redni seji s 55 glasovi za in 29 proti potrdili imenovanje devetih ministric in ministrov, dva prihajata tudi z Gorenjskega – Kranjčanka Alenka Bratušek, ki bo tako kot v vladi Marjana Šarca vodila področje infrastrukture, in Šenčurjan Simon Maljevac, ki je prevzel vodenje novega ministrstva za solidarno prihodnost.

Z reorganizacijo je torej vlada dobila tri nova ministrstva, in sicer za visoko šolstvo, znanost in inovacije, za okolje, podnebje in energijo ter za solidarno prihodnost. Kot je dejal predsednik vlade, bodo ta nosilci treh pomembnih reform, ki jih načrtujejo še letos, z njimi pa bodo izpeljali »nujno preobrazbo naše države, modernizacijo, ki je naravnana dolgoročno«. Ministrstvo za solidarno prihodnost bo pripravilo preobrazbo dolgotrajne oskrbe in stanovanjsko reformo, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo bo pripravilo ukrepe, da se energetska kriza nikoli več ne bo ponovila, je napovedal Golob. Z ministrstvom za vzgojo in izobraževanje pa namenoma izločajo področje vzgoje, izobraževanja in srednjega šolstva iz ministrstva za visoko šolstvo, saj želijo postaviti temelj za šolsko reformo, je dodal. Štirim dosedanjim ministrstvom so ob tem spremenili delovna področja, dve vladni službi pa sta prerasli v ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj ter v ministrstvo za digitalno preobrazbo. Vlado s tem odslej sestavlja devetnajst ministrstev in vladni urad.

Pred državnim zborom so tako zaprisegli ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han, minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič, minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda, minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer, minister za naravne vire in energijo Uroš Brežan, minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek in ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh.

Po besedah Goloba sprememba vlade ni le personalna, temveč vsebinska, njen namen pa je doseganje novih strateških prebojev in odgovarjanje na strateške izzive našega časa. »Po osmih mesecih – niti ne čakanja, ampak borbe – smo prišli do točke, ko lahko zmagovalci na volitvah uveljavijo svojo legitimno pravico do oblikovanja vlade po lastni meri,« je dejal v nagovoru poslancem.