vas Mlaka obcestna tabla gradnja stanovanjskih objektov občina Kranj / Foto: Gorazd Kavčič

Krajani Mlake »na čakanju«

Ustavno sodišče je znova zavrglo pobudo za začetek postopka ustavne presoje občinskega prostorskega načrta za gradnjo stanovanjske soseske na Mlaki pri Kranju.

Mlaka pri Kranju – Ustavno sodišče je pred kratkim znova zavrglo pobudo Društva za ohranitev Udinboršta za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti občinskega podrobnega prostorskega načrta za gradnjo novega naselja z okoli 400 stanovanji na Mlaki pri Kranju in odloka o programu opremljanja stavbnih zem­ljišč. Ustavno sodišče, ki je o tem odločalo že leta 2000, je znova poudarilo, da izpodbijana odloka ne učinkujeta neposredno, saj še ne omogočata gradnje.

Odvetnik Miran Hude, ki zastopa društvo, pojasnjuje, da ustavno sodišče pobude ni zavrglo, ampak je odločanje o pobudi odložilo za primer, da bi investitor na Mlaki zahod želel graditi sosesko stanovanjskih blokov. Kot poudarja, bodo pobudniki lahko sodelovali v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja, v primeru morebitnega neuspeha v teh postopkih oziroma izčrpanju vseh pravnih sredstev v postopkih pred pristojnimi sodišči pa se bodo lahko znova obrnili na ustavno sodišče.

»Ustavno sodišče je navedlo, da bodo lahko pobudniki v postopkih pridobivanja gradbenega dovoljenja uveljavljali vse argumente nezakonitosti, ki so jih sicer uveljavljali v tem postopku. Da ne gre za nekakšno nagajanje ljudi na vasi, ki ne želijo živeti zraven naselja tipa Planina 4, pa izhaja iz tožbe, ki je bila v 2019 vložena na upravnem sodišču. Ti argumenti bodo predloženi tudi v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja. Hkrati se pobudniki zavedajo, da bo ustrezno dolgoročno rešitev za območje krajinskega parka Udinboršt možno lažje najti v novi občini Golnik, če bo ta ustanovljena, kot v mestni občini Kranj, ki glede urejanja prostora na območju severnega Kranja ravna izrazito mačehovsko,« še pravi Hude.

Proti gradnji blokovskega naselja

Civilna iniciativa, v kateri je okoli sto krajanov Mlake pri Kranju, ki ne nasprotujejo spremembi namenske rabe zemljišč, temveč načrtovani gradnji blokovskega naselja na tem območju, je občinski podrobni prostorski načrt izpodbijala tudi s tožbo proti Mestni občini Kranj. Pred štirimi leti jo je vložila na upravno sodišče, ki pa po ugotovitvi neustavnosti 58. člena zakona o urejanju prostora od januarja lani ni več pristojno za ocenjevanje zakonitosti in ustavnosti prostorskih aktov, saj je to v izključni pristojnosti ustavnega sodišča.

Ustavno sodišče v zadnji odločbi še ugotavlja, da nepremičnine lastnikov zemljišč, ki mejijo na območje planirane izgradnje blokovskega naselja ali pa so na njegovem vplivnem območju, ne spadajo v območje urejanja izpodbijanega prostorskega načrta. Vanj spada le nepremičnina dveh pobudnikov, ki oporekata spremembi njune nepremičnine »iz gozda v blokovsko naselje«, kar pa ne gre za spremembo, ki bi neposredno učinkovala na njun pravni položaj, je poudarilo sodišče.