Avtorja razstave maket Franci Markovec (levo) in Avgust Starovašnik / Foto: Tina Dokl

Na ogled tudi stara avtobusna postaja

Osrednje mesto na nedavno odprti razstavi v galeriji Markovec v Žejah zavzema stara avtobusna postaja v Kranju iz šestdesetih let prejšnjega stoletja. Maketo je izdelal Avgust Starovašnik.

Žeje – Z maketo stare kranjske avtobusne postaje se predstavlja slikar in izdelovalec maket Avgust Starovašnik, prav tako je na ogled dal svoje makete in slike gostitelj Franci Markovec. Oba že deset let sodelujeta s člani likovne sekcije pri Kulturnem društvu (KD) Tabor Podbrezje, ki je s krajšim kulturnim programom organiziralo nedavno odprtje razstave.

Maketa stare kranjske avtobusne postaje iz šestdesetih let prejšnjega stoletja je narejena v razmerju 1 : 87, Starovašnik jo je po spominu iz mladih let in starih fotografijah Kranja delal leto dni in jo javnosti predstavlja prvič. »Žal se je morala umakniti in skupaj z njo tudi vse zgradbe okrog nje, da so postavili trgovski center Globus in hotel Creina. Nekateri se boste še spomnili vseh teh stavb, mladim pa bo v prikaz, kako je bilo včasih v Kranju,« je povedala Dragica Perne iz KD Tabor Podbrezje, ki je k predstavitvi bogatega slikarskega udejstvovanja Avgusta Starovašnika dodala še njegovo nadarjenost za izdelovanje maket v zadnjih letih. »Tem se posveča z vso predanostjo, da doseže najboljši približek realnosti. Ponosen je na maketo Predjamskega gradu, sedem let je postavljal cerkljanske jaslice v Petrovčevi hiši, ki so se vsako leto dopolnjevale z novimi deli, kot so grad Strmol, brezjanska bazilika, cerkev sv. Petra v Vatikanu, cerkev v Adergasu ... Del tega je še vedno na ogled v stalni postavitvi v Petrovčevi hiši. Na Brezjah, v Muzeju jaslic, je na ogled še eno njegovo delo, poklonjeno v tamkajšnjo zbirko.«

Prva maketa Francija Markovca, narejena pred osmimi leti, je bila stara »štala« z domačega dvorišča, ki jo želel iztrgati pozabi. Od takrat se ji je pridružilo še 13 maket, med njimi, kot je povzela Pernetova, cerkev Marije Sedem žalosti na Taboru, cerkev Marije Snežne z Velike planine in cerkev sv. Petra v Naklem. O cerkvi Marije Sedem žalosti pripoveduje tudi besedilo pesmi Milana Debeljaka, ki sta jo izvedla Zdravka in Brane Klančnik. V kulturnem programu je s kitaro k prijetnemu vzdušju na odprtju razstave dodala še devetletna Zala Jelar. Razstavo si lahko ogledate po predhodnem dogovoru z lastnikom galerije Francijem Markovcem