Zadnji od 25 projektov, ki so jih izvedli v okviru participativnega proračuna za pretekli dve leti, je bila postavitev nadstrešnice v Podnartu, kjer otroci čakajo na šolski avtobus.

Izvedli vseh petindvajset izglasovanih projektov

V občini Radovljica so v preteklih dveh letih izvedli vseh petindvajset projektov, izglasovanih v okviru participativnega proračuna. Ta oblika sodelovanja občanov pri izbiri manjših projektov ostaja; glasovanje za projekte novega participativnega proračuna je načrtovano konec februarja.

Za projekte, finančno ovrednotene od dva do petnajst tisoč evrov, ki jih bodo izglasovali občani, bo v letih 2023 in 2024 na voljo po dvesto tisoč evrov.

Radovljica – Na območju občine Radovljica so v preteklih dveh letih izvedli vseh 25 projektov, ki so bili izglasovani v okviru prvega občinskega participativnega proračuna. Na ta način so bili izvedeni manjši projekti v vrednosti do 15 tisoč evrov, za katere so občani menili, da so zanimivi in potrebni. Za celotno občino je bilo sicer v participativnem proračunu v dveh letih na voljo skupaj tristo tisoč evrov, porazdeljenih po petih območjih.

Občani so za izvedbo v letih 2021 in 2022 predlagali več kot sto projektov, ki jih je nato pregledala in ocenila posebna komisija. Med temi je 65 tistih, ki so bili skladni z razpisom in izvedljivi, uvrstila na seznam za glasovanje, ki so se ga občani Radovljice udeležili v velikem številu; z več kot 30-odstotno udeležbo je bila Radovljica v samem vrhu med slovenskimi občinami.

Največ pohodnih poti

Največ glasov so občani sicer namenili ureditvi trim steze po Obli gorici v Radovljici, veliko jih je glasovalo tudi za ureditev pasjega parka v neposredni bližini ter projekt dokončanja športnega parka v Vrbnjah. V Lescah so postavili leseno konstrukcijo v obliki kozolca, namenjeno rekreativnim dejavnostim, v Podnartu namestili pet novih avtomatskih defibrilatorjev, v Krpinu obnovili otroško igrišče ... Med projekti so bili tudi ekološka tržnica v Radovljici, izdelava gnezdilnic za ptice in netopirje, vaška tržnica z izmenjevalnico v Lescah in ureditev javne razsvetljave v delu naselja Poljče, največ pa je bilo takšnih, ki so bili namenjeni vzpostavitvi novih oziroma obnovi obstoječih pohodnih poti. S ciljem njihove enotne označitve in podobe je bil izdelan tudi katalog opreme in urejanja tematskih poti v občini.

Participativni proračun ostaja

Občina participativni proračun vključuje tudi v pripravo proračuna za letošnje in prihodnje leto. Za projekte, finančno ovrednotene od dva do petnajst tisoč evrov, ki jih bodo izglasovali občani, bo v letih 2023 in 2024 na voljo po dvesto tisoč evrov.

Občina bo za namen izvedbe participativnega proračuna tudi tokrat razdeljena na pet območij – vsakemu bo letno dodeljenih štirideset tisoč evrov.

V participativni proračun tokrat ne bodo mogli biti vključeni projekti izvedbe in financiranja novih tematskih poti in usmerjevalnih tabel, lahko pa so občani predlagali nadgradnjo ali obnovo obstoječih.

Glasovanje februarja

Kot so pojasnili na občinski upravi, je bilo v jesenskem pozivu predlaganih 99 projektov, katerih skladnosti z zakonodajo in izvedljivost zdaj pregledujejo strokovne službe. Glasovanje bodo, tudi tokrat pod naslovom Za moj kraj, izvedli med 20. in 24. februarjem; glasovali bodo lahko vsi občani s stalnim prebivališčem v občini Radovljica, ki bodo na prvi dan glasovanja stari vsaj 15 let.