Podrobnosti projekta so pojasnjevali predstavniki konzorcija partnerjev. / Foto: Gorazd Kavčič

K digitalni transformaciji

Kranjski Iskraemeco je skupaj s svojim podjetjem GL Charge in partnerskimi podjetji pridobil 1,66 milijona evrov nepovratnih sredstev za skupaj več kot pet milijonov evrov vreden projekt digitalizacije.

Kranj – Projekt, ki so ga v torek lansirali v Iskraemecu, se imenuje Digitalni dvojček za Digital Lean. V okviru projekta nameravajo uvesti osem naprednih digitalnih tehnologij, kot so robotika in avtomatizacija procesov, internet stvari, umetna inteligenca za preobrazbo odločevalskih sistemov, tehnologije blockchain oz. tehnologije distribuiranih zapisov, digitalni dvojčki proizvodnje in znanja, velepodatki, AR/VR in 3D-tiskanje.

Iz industrializacije k digitalizaciji

»Digitalizacija postaja naslednji korak v razvoju našega podjetja. To pomeni, da prehajamo nivo industrializacije. Strojna oprema in roboti so namreč poznani, zdaj se usmerjamo na področje podatkov, ki so znotraj procesov v podjetju in tudi podatkov, ki prihajajo s trga in bistveno vplivajo na naše poslovanje,« je širšo sliko osvetlil Robert Rupnik iz Iskraemeca. Kot pa je povedal vodja projekta v podjetju Miha Jež, se bodo osredotočali na tri sklope, znotraj katerih so porazdeljene aktivnosti. Avtomatizirali bodo vstavljanje elektronskih komponent in proces nadgradili z vizualno kontrolo ter optimizirali končno sestavo pametnih gospodinjskih števcev. Projekt pa predvideva tudi digitalizacijo podpornih procesov. »Gre za vse procese, ki niso neposredno vezani na proizvodnega, a izboljšajo procese v celotni verigi med dobaviteljem, našim podjetjem in kupcem. Torej od predvidevanja cen materialov na trgu do omogočanja vpogleda v naročilo za kupca v realnem stanju,« je povedal Jež.

Obdelavo podatkov bo družbi zagotavljalo podjetje podjetje ADD, eno od skupno petih, ki poleg Iskraemeca sodelujejo v projektu. Kot je dejal predstavnik podjetja Marko Škufca, zbrani podatki namreč ne pomenijo veliko, če jih ne znamo analizirati. Z uporabo umetne inteligence in strojnega učenja bodo izboljšali proizvodne parametre in denimo poskušali preprečevati izpade v proizvodnji ter zagotavljati kontrolo kakovosti. »Drugi del pa je vezan na procese. Podjetja se premalo zavedajo, kako zunanji dejavniki vplivajo na njihovo delo. Zato bomo zbirali zunanje podatke s trga in jih korelirali z njihovimi poslovnimi dogodki. Konkretno denimo, kako neki dogodek na trgu vpliva na ceno določenega materiala,« je pojasnil Škufca. V projektu sodelujejo še podjetja Iskra AMS, 3 Projekt in Q-Mins ter Iskraemecova družba GL Charge, ki se ukvarja z razvojem in prodajo polnilnih postaj za e-vozila.

Drugačna struktura, a več zaposlenih

Projekt, ki bo zaključen do marca prihodnje leto, je vreden 5,4 milijona evrov, od tega so pridobili tudi 1,66 milijona evrov nepovratnih sredstev na razpisu za digitalno transformacijo podjetij, ki ga je razpisalo ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo in je del Načrta za okrevanje in odpornost. Po besedah predstavnice ministrstva Nene Dokuzov projekt sledi sprejeti strategiji digitalne transformacije gospodarstva tako z vpeljevanjem naprednih digitalnih tehnologij v proizvodni proces kot z razvojem delovnih mest z dodano vrednostjo.

»Kljub avtomatizaciji in robotizaciji iz leta v leto povečujemo število zaposlenih. Enostavnih delovnih mest je vse manj oziroma jih skoraj ni več,« je povedal Rupnik ter dodal, da vpeljevanje sodobnih digitalnih rešitev tudi v tem projektu ne bo pripeljalo do zmanjševanja delovnih mest, prav nasprotno. Zaradi hitrega razvoja pa veliko pozornosti namenjajo tudi izobraževanju zaposlenih, kot številna druga podjetja pa se v tem času srečujejo s težavo pomanjkanja ustreznega kadra.