Svetovalko predsednice države Biserko Marolt Meden in članico izvršnega odbora združenja Srebrna nit Darinko Klemenc sta pozdravila direktor Doma dr. Janka Benedika Alen Gril in pomočnik direktorja za zdravstveno nego Darko Loncnar. / Foto: Nik Bertoncelj

Obisk v domu starejših

Dom dr. Janka Benedika Radovljica sta kot enega od primerov dobre prakse obiskali Biserka Marolt Meden, svetovalka predsednice države, in Darinka Klemenc, predstavnica združenja Srebrna nit.

»Ljudje danes v domove ne gredo zato, da bi se družili. Ti časi so mimo, čeprav je osamljenost izjemen problem vsega razvitega sveta, tudi pri nas.«

Radovljica – Konec prejšnjega tedna sta se na obisku v Domu dr. Janka Benedika na povabilo direktorja doma Alena Grila mudili predstavnica združenja Srebrna nit Darinka Klemenc in Biserka Marolt Meden, slednja na svojem prvem obisku v domu starejših občanov kot svetovalka predsednice države za področje starejših. Radovljiški dom sta si ogledali kot primer prepoznane dobre prakse delovanja domov za starejše v času, ko so sicer v državi pogoji za delovanje teh socialnovarstvenih in zdravstvenih ustanov zelo zahtevni.

Slišati izvajalce in uporabnike

»V letu zakonskega urejanja pomembnega področja dolgotrajne oskrbe je še posebno pomembno, da slišimo, kakšno je mnenje na terenu, tako izvajalcev kot uporabnikov,« je poudarila Biserka Marolt Meden in med najaktualnejšimi izzivi omenila pričakovanje, da bi tako zaposleni v domovih za ostarele kot tudi v drugih socialnovarstvenih ustanovah imeli primerno plačilo za svoje zahtevno in naporno delo.

»Okrepiti moramo vlogo socialne države, da ne bodo tisti, ki danes živijo v revščini, v revščini živeli še naprej in ne imeli možnosti dostopa do javnih storitev po načelu solidarnosti,« je poudarila.

Darinka Klemenc, članica izvršnega odbora združenja Srebrna nit in tudi članica Zbornice zdravstvene in babiške nege, je ob obisku poudarila pomembnost primernega odnosa, ki ga imajo do starejših tisti, ki delajo z njimi. Odzvala se je tudi na nedavni incidenta nasilja negovalke na domu na Primorskem. Kot pravi, sicer posebnih študij nasilja nad starejšimi ni ne pri nas in ne v svetu, tisti, ki se s tem področjem ukvarjajo, pa vendarle zaznavajo, da še kako obstaja, v domačem okolju naj bi ga bilo še bistveno več kot v domovih za starejše.

Zdravstveni in socialni problem

»Do podatkov je težko priti, ker starejši to skrivajo, posebno doma, kjer so odvisni od negovalcev. Dogodek obsojamo in upamo, da je podobnih incidentov čim manj.«

Poudarila je še, da je oskrba starejših tako zdravstveni kot socialni problem. »Ljudje danes v domove ne gredo zato, da bi se družili,« je opozorila.

»Ti časi so mimo, čeprav je osamljenost izjemen problem vsega razvitega sveta, tudi pri nas. V domove prihajajo ljudje z več diagnozami, s predpisane veliko terapije, potrebuje se torej integrirana socialno-zdravstvena oskrba, kombinacija torej, ki se nam zdi še kako pomembna.«

Priložnost, da predstavijo svoja stališča

Direktor radovljiškega doma Alen Gril je izrazil zadovoljstvo nad obiskom in s tem priložnostjo, da gostjama pokažejo način delovanja ustanove in tudi kakšni so pri njih pogoji za delo.

Predstavili so jima tudi vse ukrepe v zvezi z obvladovanjem covida, predvsem v smislu vzpostavljanja ravnovesja med strokovnimi ukrepi za zajezitev širjenja na eni strani in dobrega počutja stanovalcev na drugi.

»Seveda smo priložnost izkoristili tudi za to, da smo gostji seznanili s problemi, s katerimi se srečujemo pri delu, v upanju, da tudi na ta način lahko vplivamo na odločevalce, ki naj zagotovijo ukrepe, s katerimi bodo vzpostavljeni pogoji, da bomo domovi lahko izpolnjevali svoje poslanstvo, to pa je delo v dobro naših uporabnikov,« je poudaril Gril.