Poškodbe možganov so pogosto posledica prometnih nesreč, zato je pomembna dejavnost društva tudi preventiva na področju cestnega prometa. / Foto: Gorazd Kavčič

Poškodbe glave (1)

»Poškodbe glave so civilizacijski davek sodobnega časa in eden največjih zdravstveno-socialnih problemov v večini razvitih zahodnih dežel. Prizadenejo vsa področja človekovega delovanja. Pogosto so trajne in ne spremenijo le življenja poškodovanega, ampak prizadenejo celotno družino.«

Društvo Vita je društvo za pomoč po nezgodni poškodbi glave in deluje že trideset let. Nastalo je na pobudo staršev poškodovanih otrok. »Poškodovanim nudimo socialnovarstvene programe za vključevanje v družbo, aktivno preživljanje časa, razvijanje in ohranjanje socialnih veščin, miselnih sposobnosti ter fizičnih in psihičnih sposobnosti,« so povedali v Društvu Vita.

V Ljubljani deluje dnevni center, kjer se člani družijo, se udeležujejo delavnic, zanje organizirajo tudi fizioterapijo, masažo, izlete, dvakrat letno tabor. Svojci poškodovanih pri njih lahko dobijo nasvete in se vključijo v podporno skupino. »Smo edino tovrstno društvo v Sloveniji. Včasih so delovale podružnice, ki jih ni več, si pa prizadevamo, da bi se znova vzpostavile. Ustanov, kamor bi se lahko vključile osebe po pridobljeni poškodbi glave, je po Sloveniji premalo. Na Gorenjskem je takšen Center Korak,« pravi Eva Otoničar iz Društva Vita. Poudarja, da je po poškodbi glave treba z rehabilitacijo začeti čim prej. »V prvih letih se da narediti največ. Osebe z lažjimi poškodbami glave se lahko vrnejo na delovno mesto, morda potrebujejo le prilagoditve ali se zaposlijo za krajši delovni čas, pri težjih poškodbah pa oseba potrebuje dolgotrajno rehabilitacijo in vključitev v posebne socialnovarstvene programe.«

Poleg socialnovarstvenih programov v Društvu Vita izvajajo tudi program osebne asistence, ki je namenjen vsem vrstam invalidnosti. V ta program se lahko vključijo invalidne osebe, ki z oddajo vloge na Centru za socialno delo pridobijo odločbo o pravici do osebne asistence. V letu 2023 se bodo vključili v izvajanje obnovitvene rehabilitacije, ki jo financira Zavod za zdravstveno zavarovanje.

»Poškodbe glave so civilizacijski davek sodobnega časa in eden največjih zdravstveno-socialnih problemov v večini razvitih zahodnih dežel. Razvoj tehnike in prometa, spremenjen način življenja, ekstremni športi in nasilje so glavni vzroki nezgodnih možganskih poškodb. Prizadenejo vsa področja človekovega delovanja: gibanje, čutenje, zaznavanje in dojemanje okolja, odzivanje nanj, sporazumevanje, vedenje, čustvovanje. Pogosto so trajne in ne spremenijo le življenja poškodovanega, ampak prizadenejo celotno družino,« poudarjajo.

Želijo si, da bi bilo nezgodnih poškodb čim manj, zato je pomembna dejavnost društva tudi preventiva na področju cestnega prometa. »Največ poškodb možganov se namreč zgodi zaradi prevelike hitrosti, uporabe mobilnih telefonov med vožnjo ali hojo, vožnje pod vplivom alkohola ali mamil, neuporabe varnostnega pasu in čelade, slabe vidnosti pešcev na cesti in neupoštevanja cestnoprometnih predpisov. V ta namen s podporo Agencije RS za varnost prometa redno izvajamo predavanja, s katerimi ozaveščamo javnost o tovrstni problematiki,« so še povedali v Društvu Vita.

(Se nadaljuje)