Zasedba Ensemble Minui, ki je občinstvo navdušila lani, v Kropo prihaja tudi v sklopu letošnjega abonmaja. / Foto: Jana Jocif

Odlični koncertni večeri v Kropi

S koncertom dveh godalnih kvartetov, C'est La Vie in Emona, se bo prihodnjo nedeljo začel tretji Kroparski glasbeni abonma.

Za letošnji abonmajski začetek bosta 22. januarja ob 18. uri v dvorani Kulturnega doma v Kropi z glasbo Felixa Mendelssohna in Ludwiga van Beethovna poskrbela godalna kvarteta C'est La Vie in Emona. »Program tretje abonmajske sezone bo pester, barvit ter atraktiven, in če se izrazim rahlo laično, zelo poslušljiv,« napoveduje umetniški vodja abonmaja Nejc Mikolič in dodaja, da bo na posameznih koncertih mogoče prisluhniti tudi glasbenim delom, ki se sicer zaradi svojih izjemnih tehnično-izvajalskih zahtevnosti, po svetu ne izvajajo prav pogosto. »Z velikim veseljem napovedujemo nastop priznanega godalnega kvarteta Tartini, nagrajenke Prešernovega sklada violinistka Lane Trotovšek ter mednarodno uveljavljene skupine Ensemble Minui, ki je poslušalce navdušila že v lanski sezoni.« Decembrski zaključek bo nekoliko drugačen, saj bo na sporedu filmsko-glasbeni dogodek v živo – film Erotikon z Ito Rino v glavni vlogi, pri katerem bo ob uporabi orkestrske jame in novega filmskega platna dodobra prišla do izraza tudi večplastnost velike dvorane Kulturnega doma v Kropi.

Kroparski glasbeni abonma je korenine pognal v domačem Kulturnem društvu v času prvega »koronskega zaprtja«, domislila pa sta ga domačina, Nejc Mikolič in kulturni zanesenjak Anže Habjan. Prvi je prevzel umetniško vodstvo, drugi povezuje organizacijske niti. »Pogum in entuziazem sta velikokrat začetek zgodb, ki se izkažejo za zelo potrebne in dobre dosežke. Gre tudi za to, da je nekaj prepoznano kot dobro in koristno za skupnost in posameznika. Da daje okolju vrednost, ljudem pa kvalitetne dobrine,« pojasnjuje Habjan, vesel, da imajo v dvorani dovolj sedežev in prostorne spremljevalne prostore in so kljub takratnim strogim ukrepom in omejitvam lahko izpeljali celoten program.

Temelj prve sezone je bil Slovenski godalni sekstet, v katerem sodeluje tudi Mikolič. »V zasedbi smo v prvi vrsti prijatelji, druži nas veselje do glasbe in prav zato so vsi brez oklevanja privolili v sodelovanje, pa čeprav višina honorarja v začetku ni zadostovala niti za rezervoar goriva,« je hvaležen glasbenikom iz sestava, ob tem pa je ponosen, ko na koncerte pridejo poslušat tudi glasbeniki iz Ljubljane in so vsi po vrsti navdušeni nad akustiko dvorane, izborom in izvedbo programa ter ne nazadnje nad tehnično izvedbo dogodka, za kar so zaslužni člani Kulturnega društva Kropa. O nepogrešljivosti podpornih služb za kvalitetne izvedbe koncertov se strinja tudi Habjan: »Navsezadnje imamo primerno kulturno infrastrukturo. Dvorana v kulturnem domu v Kropi predstavlja enega izmed najkvalitetnejših uprizoritvenih prostorov na Gorenjskem. V zadnjih letih smo jo uspeli tudi tehnično izpopolniti in je primerna za zahtevnejše glasbene in gledališke produkcije. V letošnjem letu bomo prvič po kar nekaj desetletjih ponovno uporabili orkestrsko jamo.

V okviru abonmajev nastopajo tako mladi glasbeniki na začetku svoje poti kot že uveljavljeni vokalisti in instrumentalisti. »Mladi glasbeniki poleg talenta in trdega dela potrebujejo tudi priložnost, da se pokažejo na odru. Za razvoj kvalitetnega izvajalca je potrebno oboje – eno brez drugega ne gre. Imam srečo, da na ljubljanski Akademiji za glasbo poučujem komorno igro in imam tako idealen vpogled v generacije mladih glasbenikov, ki jih potem nekatere z veseljem angažiramo. Dobršen del programa pa seveda sloni tudi na že mednarodno uveljavljenih glasbenikih,« o programski smernicah še pove Nejc Mikolič.