Cene študentske prehrane so z zadnjo podražitvijo presegle marsikateri študentski žep./ Foto: Tina Dokl

Dvig subvencije, a tudi cene obroka

Z januarjem se je dvignila subvencija, ki jo k študentski prehrani prispeva država, vendar se socialni položaj študentov ne izboljšuje. Dvignila se je namreč tudi maksimalna vrednost študentskega obroka, ki po novem znaša devet evrov.

Študentka Tara Podsedenšek: »Na Gorenjskem so gostinci na študente malo pozabili. Z novim letom so številni opustili ponudbo koriščenja študentskih bonov in možnosti, kjer lahko jemo na bone, je še manj.«

Kranj – Začetek novega leta je študente presenetil z dejstvom, da je država povišala subvencije, namenjene študentski prehrani, z 2,82 evra na 3,5 evra, kar se »na prvo žogo« sliši kot obetavna novica, ki pa je v praksi študente še bolj udarila po žepu. Dvig državne subvencije je namreč pospremil tudi dvig najvišje cene, ki jo gostinci za posamezen obrok lahko zaračunajo študentom. Cena študentskega obroka je po 15 letih presegla ceno sedem evrov in po podatkih Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) se je povprečna vrednost obroka zvišala za 1,76 evra, kar pomeni, da študenti za posamezen obrok povprečno odštejejo 1,08 evra več kot v lanskem letu. S 1. januarjem študenti tako za obrok, ki po novem lahko doseže ceno devet evrov, plačajo do 5,5 evra.

Tudi na Gorenjskem lahko študenti unovčijo bone za prehrano, vendar je ponudba v primerjavi z Ljubljano občutno manjša. Študentske bone lahko koristijo samo pri določenih ponudnikih v večjih mestih, locirani so v Kranju, Domžalah, Škofji Loki in na Jesenicah ter Bledu. V restavraciji Das ist Valter, ki omogoča študentske menije na treh gorenjskih lokacijah – v Kranju, Škofji Loki in na Jesenicah –, opažajo, da se je zaradi podražitev občutno zmanjšal študentski obisk. »Pred podražitvijo, torej še v lanskem letu, je dnevno študentske bone koristilo tudi do dvajset oseb, danes je ta številka precej nižja. Ponujamo jim sicer raznoliko prehrano, tudi vegetarijanske menije, študentom pripadata tudi juha in solata, in čeprav smo ponudnik koriščenja bonov že več let, so podražitve precej spremenile situacijo,« so pojasnili v Valterju.

Da je dvig maksimalne vrednosti obroka, ki jo lahko postavijo gostinci, močno spremenil študentsko prehrano, pa pričajo tudi zgodbe študentov. Študent Fakultete za zdravstvo Angele Boškin Jernej Novak je poudaril, da bonov po podražitvah sploh ne koristi več, saj je cenovno veliko prijaznejše, če si obroke pripravlja sam. »Minimalna študentska postavka za delo je v letu 2022 znašala 5,21 evra neto na uro, kar glede na trenutno ceno obrokov pomeni, da eno uro delaš za en obrok. Razumljivo je, da prihaja do podražitev, saj je vsa hrana dražja, vendar menim, da bi se zadeva dala izpeljati drugače,« meni Jernej. Podobno razmišlja tudi Tara Podsedenšek, študentka Fakultete za družbene vede, ki se je pred kratkim preselila v Radovljico. Pojasnila je, da se v Ljubljani prehranjuje večinoma na bone, na Gorenjskem pa je ponudbe občutno premalo. »Na Gorenjskem so gostinci na študente malo pozabili. Logično je sicer, da je ponudbe manj, saj ni veliko fakultet, ampak z novim letom so številni gostinci opustili ponudbo koriščenja študentskih bonov in možnosti, kjer lahko jemo na bone na Gorenjskem, je še manj. Iskreno niti ne vem, ali kje v Radovljici sploh še ponujajo bone, mislim, da ne,« nam je zaupala Tara.