Akcija V Kranju dobro v srcu mislimo poteka že četrto leto zapored. Letošnja se bo iztekla 18. januarja. / Foto: Tina Dokl

Znašli so se na robu preživetja

Zdaj že tradicionalni dobrodelni projekt V Kranju dobro v srcu mislimo bo potekal še slab teden dni. Predstavljamo nekaj žalostnih zgodb družin in posameznikov, za katere v letošnji dobrodelni akciji zbirajo denarno pomoč.

V prvih treh letih dobrodelne akcije V Kranju dobro v srcu mislimo so zbrali skupno več kot 67 tisoč evrov. Leta 2019 so ljudje dobrega srca za soobčane v stiski prispevali več kot enajst tisoč evrov, leta 2020 nekaj več kot 31 tisoč evrov, leta 2021 pa skoraj 25 tisoč evrov.

Kranj – Stiske posameznikov in družin, za katere do 18. januarja poteka dobrodelna akcija V Kranju dobro v srcu mislimo, so velike, poudarjajo v kabinetu kranjskega župana Matjaža Rakovca, ki je pobudnik akcije. »Številni najbolj potrebujejo finančna sredstva, s katerimi poplačajo nastale dolgove, za kaj več pa jim enostavno zmanjka, mnogi pa se poleg finančne stiske borijo tudi z zdravstvenimi težavami enega ali več družinskih članov. Velike stiske so tudi pri starostnikih, ki niso deležni pomoči sorodnikov ter tako ostanejo sami in nemočni,« pojasnjujejo. Poglejmo nekaj zgodb družin in posameznikov, ki so jih izbrali po predlogih kranjskih osnovnih šol, Društva upokojencev Kranj in Centra za socialno delo Gorenjska, enota Kranj.

Deklica je ostala sama

Pomoč med drugim zbirajo za deklico, ki je nameščena v stanovanjsko skupnost, saj starša nista sposobna skrbeti zanjo. »Oba imata hude težave, ki ju ovirajo pri starševstvu. Deklica je ostala sama in nima nikogar od staršev, ki bi prispeval sredstva za njena oblačila, obutev ali igrače. Srčno upamo, da bi se za mlado deklico našla sredstva, ki bi ji omogočila lepšo in bolj ustvarjalno otroštvo,« so razložili na Mestni občini Kranj, ki dobrodelno akcijo že četrto leto vodi v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Slovenije in Društvom prijateljev mladine Kranj.

V težki situaciji se je znašla tudi štiričlanska družina s šolskim in predšolskim otrokom. Nerazumevanje med staršema, alkoholizem očeta in visoki dolgovi so v lanskem letu pripeljali do tega, da se je mama z otroki za nekaj mesecev preselila k babici. Vendar le do septembra, ko so se morali ponovno preseliti nazaj v k očetu, saj druge možnosti niso imeli. »Družina je tudi obravnavana na Centru za socialno delo, otroke pa zaradi psihosomatskih težav, ki so posledica neurejene družinske situacije, spremljajo v Dispanzerju za mentalno zdravje,« pojasnjujejo na občini.

V veliki stiski živi tudi družina s petimi otroki. Stanujejo v neprofitnem občinskem stanovanju, starša pa zaradi velikih stroškov razmišljata, da bi stanovanje vrnila in se preselila z družino nazaj v hišo moževih staršev na podeželje, kjer razmere za otroke niso dobre, saj bi bili otroci izpostavljeni alkoholizmu starega starša. Najstarejši otrok je v vzgojnem zavodu, ostali štirje živijo doma. Oče prejema minimalno plačo, mati je nezaposlena.

Materi opravljata dve službi

Na robu preživetja se je znašla tudi enostarševska družina z dvema šoloobveznima otrokoma, ki je v hudi finančni stiski. Mati se boji zaspati, saj se v paniki zbudi, ker jo skrbi, kako bo. Plačevati mora še hipotekarni kredit za hišo in kredit. Že nekaj časa zaradi vseh finančnih odhodkov opravlja dve službi, tudi nočno. Skrbi jo za otroka, za njihovo preživetje in stabilnost.

V podobnih razmerah živi tudi družina, kjer je oče alkoholik, zato je mama s tremi otroki, starimi od pet do enajst let, tik pred razvezo in išče možnost najema stanovanja. Mama ima trenutno dve službi, da lahko vsaj približno preživlja otroke. Ena služba je v nočnem času in jo močno obremenjuje zaradi iskanja varstva za otroke in izčrpanosti čez dan. Mama ima dolgove zaradi kredita, ki sta ga z možem vzela pred nekaj leti.

Pred kratkim izgubili očeta

Močno je ogrožena tudi socialna varnost šestčlanske družine, ki se trenutno sooča še s hudo življenjsko izgubo. Pred kratkim so otroci – trije so šoloobvezni, dva sta še v vrtcu – zaradi nesreče pri delu izgubili svojega očeta. Pri enem od otrok so ob rojstvu ugotovili genetsko napako in anomalijo možganov. Deček ima težko motnjo v duševnem razvoju, je popolnoma slep in ima zmerno izgubo sluha. Je gibalno oviran, ne hodi, ne sedi, težko vzdržuje kateri koli položaj in ne govori. Popolnoma je odvisen od nege in pomoči. Zadovoljstvo izraža z nasmehom in pogledom. Hranijo ga s pomočjo gastrostome. Mama brez očetovega prihodka ne more vzdrževati družine in otrokom nuditi socialne varnosti.

V drugi šestčlanski družini je oče zaposlen, mama pa brezposelna. Živijo v skromnih bivanjskih razmerah. V družini s tremi šoloobveznimi otroki in predšolskim otrokom je tudi deček s posebnimi potrebami. V letu 2021 je začel tožiti za glavobolom v jutranjih urah, veliko je spal, imel je motnjo hoje in bil je utrujen. Odkrili so mu možganski tumor in je prestal že tri operacije. Po drugi operaciji so dečka ocenili kot popolnoma slepega.

Kako pomagati

Takšne in podobne zgodbe se še nadaljujejo. Pomagate lahko s poslanim SMS-sporočilom KRANJ5 na številko 1919 in tako prispevate pet evrov. Prostovoljni prispevek lahko nakažete tudi na TRR račun Društva prijateljev mladine Kranj SI56 6100 0000 5487 540, odprt pri Delavski hranilnici, d. d., Ljubljana, s sklicem SI00 500-21112022, koda namena: CHAR, referenca/sklic: V KR DOBRO V SRCU MISLIMO, ali na TRR račun Zveze prijateljev mladine Slovenije SI 56 0310 6100 1018 757, odprt pri SKB banka, d. d., s sklicem SI00 07-245017, koda namena: CHAR, referenca/sklic: V KR DOBRO V SRCU MISLIMO.