Kuharsko in ustvarjalno razpoložena ekipa večerje ob odprtju Okusov Škofjeloškega: Primož Pintar (Gostišče Tolc), Nina Čarman (Danilo – gostilna in vinoteka), Matjaž Šink (Gostilna Starman), Žiga Bogataj (restavracija Na vasi) Luka Čufar (Penzion in gostišče Lajnar), Špela Guzelj (Taverna Petra) / Foto: Alenka Brun

Okusi Škofjeloškega

Januar je na Gorenjskem kulinarični mesec. Do konca januarja vas namreč vabijo na drugi kulinarični festival na Škofjeloškem Okusi Škofjeloškega. Tokrat vas pričakujejo v devetih izbranih gostilnah in na dveh turističnih kmetijah.

Škofjeloško območje v sebi skriva številne kulinarične zgodbe, so zapisali na spletni strani Turizma Škofja Loka pri predstavitvi Okusov Škofjeloškega. »Raznolikost zelenjave s podeželskih vrtov, gobe in gozdni sadeži iz lokalnih gozdov, sadje iz travniških sadovnjakov, sveže in zdravo meso, zelišča in med, ki ga marljivo nabirajo čebele … Vse to je osnova kulinarične ponudbe, ki so jo gostinci uvrstili na svoje jedilnike, saj se zavedajo sodobnih trendov in pomena zdravega prehranjevanja, ki temelji na sezonskih jedeh in živilih lokalnega izvora,« se nadaljuje opis in se zaključi: »S povezovanjem dobaviteljev lokalnih živil in gostinskih ponudnikov, vključno s turističnimi kmetijami, se prenavlja obstoječa kulinarična ponudba, ki bo temeljila na uporabi lokalnih surovin in pripravi hišnih specialitet, postreženih na sodoben način. S tem se postavlja tudi nov kulinarični temelj dodatne turistične ponudbe na Škofjeloškem.«

Večerjo je gostil Tolc

Dan pred 6. januarjem, ko so se Okusi Škofjeloškega dejansko začeli, je Gostišče Tolc v Sorici gostilo večerjo ob odprtju kulinaričnega meseca. Andreja Križnar, vodja Turizma Škofja Loka, nam je razložila, da je lani sodelovalo enajst gostinskih ponudnikov, ravno tako letos: devet gostiln in dve turistični kmetiji. Želijo si sicer, da bi se projekt razširil, a vseeno obstajajo določeni pogoji, ki jih morajo gostinski ponudniki izpolnjevati, če želijo sodelovati. »Bistveno je, da res uporabljajo lokalne surovine, temu res dajemo poudarek,« je povedala.

Med povabljenimi smo opazili različne obraze predvsem gorenjske ljubiteljske kulinarične in družabne scene, vabilu so se odzvali tudi trije direktorji gorenjskih razvojnih agencij – Ragorja, Sore in BSC Kranj: Eva Štravs Podlogar, Gašper Kleč in Rok Šimenc. Oglasil pa se je tudi Marko Lotrič, predsednik Državnega sveta Republike Slovenije, ki je dogodek pozdravil in med drugim povedal, da se na koncu vsi radi spomnimo jedi na žlico, občutka kuhinj naših mam, sploh ko zaznamo znane, domače vonjave. Primož Pintar iz Gostišča Tolc je prisotnim izrekel pozdrav v imenu vseh loških gostincev, ki so se tokrat zbrali pod okriljem Okusov Škofjeloškega, za glasbeni uvod pa so poskrbeli Ana Julija Mlejnik Železnik (baročna violina), Luka Mlejnik Železnik (traverso) in Janez Jocif (strunska lajna).

Sodelovali so vsi ponudniki

Letos pri Okusih Škofjeloškega sodelujejo Danilo – gostilna in vinoteka, gostilne Inglič, Lipan, Pr' Pepet, Starman, Gostišče Tolc, Penzion in gostišče Lajnar, Restavracija Na vasi in Taverna Petra ter Turistični kmetiji Jamnk in Pri Marku. Ponudbo festivalskih menijev, katerih cena je 25 evrov na osebo, pa si lahko ogledate na spletni strani kulinaričnega festivala.

Preden pa so v Gostišču Tolc postregli večerjo, smo gostje ob uvodnem sprejemu okušali še majhne tople in hladne grižljaje. Zanje so poskrbeli vsi, ki niso sodelovali pri menijski izvedbi jedi. Precej pozornosti so vzbudile neke vrste princeske, polnjene s skuto, paradižnikovo marmelado in bučnimi laski Simone Maček (Turistična kmetija Jamnk), vse po vrsti pa nas je zanimalo, kaj je v rožmarinčkih, ki jih je pripravil Janez Ferlan iz gostilne Pr' Pepet iz Škofje Loke. Zaupal nam je, da gre za krompirjeve ocvrtke z rožmarinom rahlo nenavadne oblike – tokrat trikotne, dodana omaka pa je vsem znani t. i. vinski zos, ki so ga zelo dobro poznale že naše stare mame. Za piko na i pa jezraven dodal malo olja z belim tartufom.

In kaj se je tokrat znašlo na krožnikih uvodne večerje? Najprej je na mizo prispela okusna hladna jed, ki je postavila precej visoko izhodišče za vse nadaljnje jedi, z njo pa se je predstavila Gostilna Starman – goveji jezik, čebulni kaviar, prepeličje jajce, bučna majoneza, bučni prah. Sledil je krožnik Taverne Petra, ki so ga poimenovali loška mešanica. Za loško mešto s črnimi tartufi so poskrbeli pri Danilu. Dimljeni telečji hrbet, krompirjevo gnezdo in pesin džem so prispeli na mizo kot glavna jed – iz kuhinje gostitelja, pod sladico pa se je podpisal Penzion in gostišče Lajnar. Pripravili so zdrobov mousse s pomarančo, limono, koruzo ter krhkim flancatom. Vinsko spremljavo pa so tokrat zaupali vinom iz Ajdovščine iz vinske kleti Guerila.