Zahteva po oceni ustavnosti

Gospodarske organizacije opozarjajo, da je davčna politika, ki jo uveljavlja novela zakona o dohodnini, nerazumno ostra do delovno aktivnih ljudi. Poslanski skupini SDS in NSi sta že vložili zahtevo za oceno ustavnosti.

Ljubljana – Prvega januarja je začela veljati novela zakona o dohodnini, ki odpravlja nekatere davčne razbremenitve, ki so bile potrjene v času prejšnjega sklica parlamenta oziroma prejšnje vlade, med drugim ustavlja tudi postopno zviševanje splošne davčne olajšave.

Novela je že v postopku sprejemanja naletela na precej kritične odzive, med glavnimi pa je bil očitek, da bo vsem znižala neto plače. Pred novim letom sta tako poslanski skupini SDS in NSi vložili zahtevo za presojo ustavnosti več členov zakona hkrati s predlogom, da Ustavno sodišče zahtevo obravnava prednostno in zadrži izvajanje členov zakona, ki so predmet ustavne presoje.

Že pred tem so k presoji ustavnosti pozvali tudi v Gospodarski zbornici Slovenije in še dvanajstih drugih gospodarskih in kmetijskih organizacijah. »Novela zakona, ki jo je DZ sprejel 9. decembra, med drugim prinaša nižjo splošno davčno olajšavo, ukinja usklajevanje olajšav z inflacijo (kar zaradi visoke inflacije pomeni dejansko nižje neto plače), zvišuje obdavčitev samostojnih podjetnikov (posebej normiranih zavezancev) in visoko izobraženih kadrov, otežuje notranje lastništvo podjetij ter bistveno poslabšuje socialni položaj kmetov na območjih z omejenimi možnostmi za kmetovanje,« so med drugim zapisali v izjavi za javnost in poudarili, da je davčna politika, ki jo uveljavlja novela, v času negotove gospodarske situacije in rastoče inflacije nerazumno ostra do delovno aktivnih ljudi, še posebno do srednjega razreda, pomembno pa bo vplivala tudi na nižjo samooskrbo s hrano.

»Poleg tega novela zakona krši ustavne pravice vseh državljank in državljanov, saj v posameznih delih zakona uvaja diskriminatorno obravnavo, na kar so večkrat opozorile tudi pristojne službe,« so še zapisali. Med drugim pravijo, da novela krši načela pravne države, enakosti ter pravico do zasebne lastnine.