Zgornjegorenjski župani predlagajo nadgradnjo sistema nujne medicinske pomoči z dodatnim satelitskim centrom na Bledu, boljšo mrežo v poletnem času in reševalcem na motorju. / Foto: Tina Dokl

Župani odločno proti krčenju mreže

Tudi zgornjegorenjski župani so se odločno zavzeli za ohranitev mreže nujne medicinske pomoči. Zlasti so poudarili dejstvo, da gre na Zgornjem Gorenjskem za območje, ki je pogosto težko dostopno in kjer se v času turistične sezone število in gostota prebivalcev zelo povečata.

Radovljica – Župani občin Zgornje Gorenjske so se v Radovljici zbrali na prvi redni koordinaciji po lokalnih volitvah. Na srečanju so se enotno zavzeli za ohranitev mreže nujne medicinske pomoči (NMP). Ob tem se zavzemajo tudi za vzpostavitev dodatnega satelitskega urgentnega centra in reševalca na motorju, ki bi zagotavljal pravočasno pomoč v poletni gneči. Direktor Zdravstvenega doma Radovljica Rok Mü­ller je županom predstavil strokovna stališča in poudaril, da trenutni sistem NMP na Zgornjem Gorenjskem v sodelovanju z Bledom in Bohinjem dobro deluje. »Nikakor ne smemo dopustiti, da bi šli korak nazaj,« je dejal.

V Bohinju nujno medicinsko pomoč zagotavljajo z Bleda. V poletni turistični sezoni, ko se število ljudi v Bohinju celo potroji, dodatno težavo predstavljajo prometni zastoji, zato so Bohinj­ci že pred časom predlagali vzpostavitev reševalca na motorju.

»Če se bo karkoli spreminjalo, se mora spreminjati na bolje, ne na slabše,« je zato poudaril župan Bohinja Jože Sodja. Enako je tudi stališče nove kranjskogorske županje Henrike Zupan. Reorganizacija NMP po osnutku predloga delovne skupine ministrstva bi pomenila velik korak nazaj, je prepričana in poudarja, da v Kranjski Gori pričakujejo tudi uresničitev obljube, da dobijo stalno reševalno vozilo. Zavzemajo pa se tudi za to, da se v času sezone vzpostavi dodatna turistična ambulanta, saj je pritisk na obstoječi stalni dve zelo velik.

Podporo svojim županskim kolegom je izrazil tudi novi jeseniški župan Peter Bohinec, čeprav spremembe ne bi vplivale na razmere na območju Jesenic, kjer deluje urgentni center. Kot je po koncu srečanja povedal Bohinec, bodo župani Zgornje Gorenjske na ministrstvo za zdravje poslali enoten dopis z zahtevami, da se mreža NMP ohrani in nadgradi ter prebivalcem regije zagotovi ustrezna kakovostna in časovno dovolj hitra zdravstvena oskrba.

Župani tako predlagajo nadgradnjo sistema NMP z dodatnim satelitskim centrom na Bledu, boljšo mrežo NMP v poletnem času in reševalcem na motorju, ki bi zagotovil ustrezen dostopni čas v času poletnih prometnih zastojev.

Enotno stališče je podprl tudi žirovniški župan Leopold Pogačar in dodal, da bodo zadeve strokovno argumentirali, podkrepili s statistiko in podali tudi konkretne predloge za izboljšanje. Pogačar sicer verjame, da bodo pristojni zadevo še enkrat temeljito premislili. Če pa bi vendarle vztrajali pri predlogu, ki je nedavno prišel v javnost, pa bi kot predstavnik lokalnih interesov Zgornje Gorenjske v državnem svetu sprožil ustrezne postopke, je zagotovil in dodal, da pri tem računa tudi na podporo kolegice v državnem svetu, pristojne prav za področje zdravstva, Radovljičanke Monike Ažman.