Maruša Štibelj in Eva Mlinar: različni pristopi v kolažu na enako temo / Foto: Igor Kavčič

Melanholija v kolažu

Odlični kolažistki Maruša Štibelj in Eva Mlinar se predstavljata na skupni razstavi v Galeriji Pogled v Kamniku. Njuni kolaži Melanholije nas vodijo k razmislekom.

Kamnik – Galerija Pogled, ki deluje v okviru Galerije Miha Maleš Medobčinskega muzeja Kamnik, bo do 10. februarja poglede in duha obiskovalcev napolnjevala z Melanholijo. Melanholijo z veliko začetnico, saj je tak naslov razstave kolažev Maruše Štibelj in Eve Mlinar, ki nas ob vizualnih užitkih v prvi vrsti pozivajo k razmisleku o času, ki ga živimo, in prostoru, ki ga s svojo prisotnostjo zapolnjujemo. Ampak v nekem takem melanholičnem vzdušju.

Delovno druženje obeh umetnic ni naključno, saj sta lani svoje ustvarjalne moči med drugim združili v projektu, ki je sodil v okvir priprav na EPK v Novi Gorici – v urbani intervenciji sta namreč pripravili mural na enega tamkajšnjih zidov, mimo katerega so se peljali kolesarji na Dirki po Italiji, v nadaljevanju pa je bil prav kolaž tisti, ki je obe avtorici povezal v novem sodelovanju in ju združuje tudi na tokratni razstavi.

Prepustimo se Melanholiji v Pogledu. Kustosinja razstave, umetnostna zgodovinarska Saša Bučar, zapiše: »Brez melanholije bi bil svet prikrajšan za marsikatero umetniško stvaritev, kajti prav to občutenje – ali pa ne nazadnje tip temperamenta – podaja refleksije na dogajanje v nas in okoli nas. Eva in Maruša nas popeljeta v nove dimenzije, iz realnih svetov sestavita nove, fantastične, ki pa v sebi nosijo pomenljive vsebine, večpomenskost, tako da se posamezna zgodba vsakomur razkriva drugače. Razgaljata svoja intimna vprašanja, dvome, misli, ki se dotikajo njunih pogledov na kaos, ki se odvija v navidezno prijetnem svetu okoli nas, na družbo, ki izgublja osnovne vrednote. Poigravata se z videnim in s koščki iz realnega poustvarjata in odgrinjata svoja dognanja, ki jih začinita z vedrostjo in humorjem, a hkrati tudi z ostrino in kritiko.«

Kolaži obeh umetnic odražajo njuno razmišljanje o sodobni družbi in odnosu umetnika do aktualnih vprašanj, s katerimi se človeštvo srečuje. Če Kranjčanka Maruša Štibelj posega predvsem po digitalnem kolažu, se Eva Mlinar tokrat predstavlja s klasičnim kolažem. Ob tem Eva v svoje kolaže vključuje tudi druge likovne tehnike, kot so akvarel, akril, svinčnik in barvica, medtem ko Maruša v nekatere kolaže dodaja odpadne materiale in jih tako na neki način reciklira in jim s tem daje nov pomen.

Ko stopimo v galerijo, imamo sicer občutek ustvarjalnega sožitja, hkrati pa ob podrobnejšem ogledu »malih otočkov v velikem kolažnem oceanu« vendarle najdemo majhne različnosti v pristopu k enotni temi.

Prvenstveno sta se avtorici v ustvarjalnem razmišljanju osredotočili na znamenito Dürerjevo podobo Melanholija. »To je zagotovo eno izmed tistih umetnostnih del, ki ostaja večno in hkrati nedorečeno, kot je nedorečena tudi sama melanholija v smislu ubesedenja stanja čustvovanja, ki zaznamuje posameznika,« poudarja Saša Bučan. »To temo v številnih kolažih, posamično ali v dialogu, preizprašujeta Maruša Štibelj in Eva Mlinar, hkrati pa v neštetih simbolih in asociacijah, ki zapolnjujejo površine, pravzaprav bolj vabita gledalca k razmisleku o njihovi večpomenskosti. Posamično delo nas pravzaprav nehote zapelje v melanholičnost. Izrezani detajli, ki se spajajo v novo zgodbo, nam sporočajo predstavo videnja in občutenja življenja obeh avtoric.« Razstava bo na ogled vse do 10. februarja.