»Mi imamo že dolgo časa model štipendiranja, vajeništva, ponudimo diplomske, seminarske naloge …« je o praksi pridobivanja novih kadrov povedal Marko Lotrič, generalni direktor Lotrič Metrologyja. / Foto: Ana Jagodic Dolžan

Posvet o kadrovskih izzivih

Kako pridobiti in obdržati dober kader? To je bila tema posveta, ki ga je z namenom predstavitve dobrih praks in priložnosti pripravila Regionalna razvojna agencija Gorenjske – BSC Kranj v sodelovanju z območno službo zavoda za zaposlovanje, kranjsko obrtno-podjetniško zbornico in regionalno gospodarsko zbornico.

Posvet, na katerem so se zbrali predstavniki podjetij in drugi, ki se ukvarjajo s kadrovskimi vprašanji, je zaokrožil športni psiholog Matej Tušak, ki je poudaril, da se je z zaposlenimi treba ves čas ukvarjati: se pogovarjati z njimi, skrbeti za motivacijo, za razvoj potencialov …

Kranj – Na Gorenjskem je že nekaj časa velik izziv pomanjkanje kadrov. Kot je povedal Uroš Kopavnik, vodja kranjske službe zavoda za zaposlovanje, je v njihovi evidenci trenutno 3190 brezposelnih oseb, kar je zelo malo.

Še posebej velik je primanjkljaj delovne sile v obrtni dejavnosti, saj so obrtniški poklici v veliki večini nepopularni. »Dnevno se srečujemo s predsodki, da gre za neugledne, umazane in slabo plačane poklice,« je povedala direktorica kranjske obrtno-podjetniške zbornice Janja Erjavec, ki meni, da je k promociji pozitivnih vidikov poklicnega izobraževanja treba pristopiti na širši ravni.

Darja Škrjanc z zavoda za zaposlovanje je na posvetu predstavila možnosti, ki so na voljo v okviru ukrepov Aktivne politike zaposlovanja – trenutno so odprta javna povabila za delovni preizkus, usposabljanje na delovnem mestu, hitrejši vstop mladih na trg dela, zelena delovna mesta in javna dela, poleg tega pa delodajalci lahko izkoristijo nekatere druge spodbude, kot sta delna oprostitev plačila prispevkov za zaposlovanje starejših in vračilo dela prispevkov za prvo zaposlitev.

O konkretnih izkušnjah pri zaposlovanju so spregovorili Maja Žagar, direktorica operative podjetja Carbo Line, in Laura Grubar, ki se je v tem podjetju zaposlila preko omenjenega programa usposabljanja, ter Marko Lotrič, generalni direktor in ustanovitelj Lotrič Metrology, Romana Vodenik Markelj, vodja kadrovske službe v Domel Holdingu, in Martin Jezeršek, direktor podjetja Jezeršek gostinstvo. »Veliko sodelujemo s šolami,« sta poudarila direktorja. »Naša dejavnost, še posebej dejavnost cateringa, je za mlade zanimiva. To je nek prvi korak, da prestopijo naš prag, potem je pa naša naloga, da jih 'okužimo' z našo kulturo in da se pri nas dobro počutijo,« je dejal Jezeršek. Prav spodbudno delovno okolje in zadovoljstvo zaposlenih sta lahko magnet za nove kadre, je prepričana predstavnica Domela.

Govora je bilo tudi o zaposlovanju tuje delovne sile: postopki so zapleteni in dolgotrajni, poleg tega Slovenija nima ustreznih mednarodnih pogodb, so opozorili gostje, ki od države sicer v prvi vrsti pričakujejo stabilno davčno okolje in oblikovanje novega plačnega sistema. Kot je povedala direktorica GZS Regionalne gospodarske zbornice Gorenjska Jadranka Švarc, se pri zaposlovanju tujcev kaže možnost za pohitritev postopkov z izdajo začasnih dovoljenj, o čemer so se dogovarjali tudi na nedavnem Vrhu gospodarstva.