Dežurna lekarna v Kranju / Foto: Gorazd Kavčič

V dežurno lekarno le, kadar je nujno

»Dežurne lekarne naj ostanejo mesto za prevzem nujnih zdravil. S tem bomo vsi kar največ prispevali k racionalnim rešitvam zdravstvenih težav vseh, ki jih v tem času potrebujejo, hkrati pa bomo razbremenili dežurne farmacevte,« poziva direktorica Gorenjskih lekarn Romana Rakovec.

»Nikakor pa se ne moremo v tem času ukvarjati s prodajo nenujnih zadev ali z izdajo zdravil, za katera imajo pacienti recepte že dalj časa, pa mislijo, da med rednim odpiralnim časom nimajo časa za obisk lekarne.«

Kranj – Na Gorenjskem so ob nedeljah in praznikih čez dan tri dežurne lekarne, poleg Škofje Loke še Kranj in Jesenice, ponoči pa le ena – lekarna Kranj na Bleiweisovi 8. Ambulant nujne medicinske pomoči (NMP) pa je več, pacienti prihajajo v dežurne lekarne tudi iz okoliških krajev. Kot je poudarila direktorica Gorenjskih lekarn Romana Rakovec, gre za 24-urno dosegljivost nujnih zdravil, kar se izvaja pod posebnimi pogoji, ki jih definira zakonodaja. »V času dežurne službe je treba izdajati zdravila, ki so bila tisti dan predpisana na recepte in so označena kot nujna. Po domače to pomeni izdajo zdravil na recepte iz dežurnih ambulant. Izdaja pa se vrši pri dežurnem okencu v sicer zaprti lekarni.«

Še najbolj je obremenjena dežurna lekarna v Kranju. »V lekarnah se zelo trudimo izvajati vse, kar je naša naloga. Predvsem se trudimo zadostiti potrebam pacientov in tudi v dežurni službi se trudimo pomagati pri reševanju vseh nujnih situacij. Kot nujno si pri nas razlagamo še kaj drugega, kot le izdajo zdravil, predpisanih v ambulantah NMP, predvsem so to analgetiki za akutne težave, obvezilni in sanitetni material ... Nikakor pa se ne moremo v tem času ukvarjati s prodajo nenujnih zadev ali z izdajo zdravil, za katera imajo pacienti recepte že dalj časa, pa mislijo, da med rednim odpiralnim časom nimajo časa za obisk lekarne. To predvsem ne bi bilo pošteno do vseh, ki so zdravstveno prizadeti in zdravila nujno potrebujejo takrat, pa morajo nanje čakati v vrsti, ker nekateri kupujejo kozmetiko, prehranska dopolnila ...« Kot dodaja, mora farmacevt v času dežurne službe občasno zdravila tudi magistralno pripraviti, zato situacija, da nikogar ni na dežurnem okencu, še ne pomeni, da takrat ne dela.

Rakovčeva apelira na vse, da nenujne nakupe prestavijo v redni odpiralni čas. »Tudi ob sobotah popoldan imamo redno odprti dve naši lekarni, to sta Qlandia v Kranju in Lescah. Poleg njih sta ob sobotah popoldan na Gorenjskem dve lekarni dežurni, to sta Kranj na Bleiweisovi 8 in Zlatorog na Bledu. Izdaja v dežurnih lekarnah pa je omejena in poteka pri dežurnem okencu.« Tudi v lekarniški dejavnosti se srečujejo s pomanjkanjem kadra. »Pomanjkanje zaposlenih pomeni povečane obremenitve tistih, ki delajo, to pa vodi k nezadovoljstvu in večji fluktuaciji.«