Nova direktorica CUDV Helena Kos s svojimi predhodniki Zvonko Štefančič, Heleno Cegnar, Slađano Anderle, Teo Beton in Francijem Zupanom / Foto: Gorazd Kavčič

Sedemdeset let skrbi, pomoči in spodbude

S slovesnostjo v radovljiški Linhartovi dvorani so včeraj počastili sedemdesetletnico delovanja Centra za usposabljanje, delo in varstvo Radovljica, ki je ob ustanovitvi deloval kot Vzgojni zavod Kamna Gorica in nato kot Dom Matevža Langusa v Radovljici.

Radovljica – Septembra 1952 je vrata prvim 44 uporabnikom odprl odprl Vzgojni zavod Kamna Gorica, predhodnik današnjega Centra za usposabljanje, delo in varstvo (CUDV) Radovljica, kar predstavlja tudi začetek organizirane skrbi za osebe z motnjo v duševnem razvoju na območju Gorenjske.

Leta 1991 se je 52 fantov in deklet iz Kamne Gorice preselilo v prostore novega Doma Matevža Langusa na obrobju Radovljice. Petnajst let za tem je prvih nekaj uporabnikov začelo živeti v bivalni enoti v Poljčah; zdaj v okviru centra deluje skupaj pet bivalnih enot, dve v Radovljici, po ena pa na Jesenicah in Bohinjski Beli. Pod okrilje zavoda sodita tudi varstveno-delovna centra na Jesenicah in v Radovljici.

Zavezani naprednim smernicam

»V centru izvajamo program šolanja ter socialnovarstveni storitvi vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji (VDC) v dveh enotah ter institucionalno varstvo otrok in odraslih na šestih lokacijah. Podpora storitvam sta kvalitetna zdravstvena in rehabilitacijska dejavnost. Bolj kot širitev bivalnih, šolskih in zaposlitvenih kapacitet nam je pomembno, da stalno sledimo naprednim smernicam izvajanja storitev za ljudi z ovirami,« je v nagovoru poudarila Helena Kos, nova direktorica CUDV Radovljica.

Za življenje po lastni predstavi

»Center se je v sedemdesetih letih razvil v sodoben in napreden center izvajanja socialnovarstvenih storitev. Pomembno nam je, da so uporabniki storitev lahko aktivni kreatorji svojega življenja in da soustvarjajo vsakdan centra. Ob podpori usposobljenih in predanih sodelavcev se vključujejo v paleto aktivnosti v lokalnem in širšem okolju ter dosegajo pomembne rezultate pri delu ter na športnem, kulturnem in umetniškem področju,« je še poudarila Kosova in zagotovila, da bodo tudi v prihodnje nadaljevali organizacijo in nudenje kvalitetne podpore osebam z najtežjimi ovirami. »Še večji poudarek bomo namenili izvajanju aktivnosti socialnega vključevanja ter še aktivnejšemu ustvarjanju pogojev za kvalitetno življenje po lastni predstavi.«

Priložnosti biti slišan in upoštevan

Andrej Grdiša, direktor direktorata za starejše in deinstitucionalizacijo je v svojem nagovoru poudaril, da na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti posebno skrb namenjajo prav otrokom in odraslim z motnjo v duševnem razvoju. »Želimo jih opremiti z znanjem, veščinami in spretnostmi s ciljem čim večje samostojnosti na različnih področjih. Pri tem je posebno spoštovanja vredno poslanstvo vseh zaposlenih, ki s svojim trdim delom uporabnikom zagotavljajo visoko kakovost bivanja in socialnega vključevanja.«

»Ponosen sem, da začetki organizirane skrbi za osebe z motnjami v duševnem razvoju na območju Gorenjske izvirajo prav iz naše občine,« pa je poudaril župan Radovljice Ciril Globočnik. »Podpora in spodbude, ki jih prejemate, se odražajo v številnih in mnogovrstnih aktivnostih, v katerih sodelujete, in uspehih, ki jih dosegate na različnih področjih. Posebej bi poudaril rokodelske in umetniške izdelke, bisere, s katerimi ste postali prepoznavni v širšem okolju in dokazali, da ste zaupanja vredni člani družbe.«