Prinesena oblačila so organizatorji lepo razporedili in postavili na ogled. Velika večina jih je našla nove lastnike. / Foto: Tina Dokl

Tudi rabljeno je lahko lepo

Ne le da za nakup rabljenih oblačil porabimo bistveno manj denarja kot za nakup novih, na ta način kot posamezniki poskrbimo, da manj obremenjujemo okolje. Tega se vse bolj zavedajo predvsem mladi, ugotavljajo tudi organizatorji nedavne izmenjevalnice v Radovljici.

»Številni se za tovrstne nakupe odločajo, ker nočejo z nakupi novih artiklov dodatno obremenjevati okolja, nekateri pridejo zato, ker je tako bistveno ceneje, posebno med mladimi pa opažamo trend uporabe 'retro' oblačil.«

Radovljica – Tretje nadstropje radovljiške knjižnice je bilo v petek popoldan nenavadno živahno za ta čas, pa tudi niso bile knjige glavni predmeti, ki so šli iz rok v roke. Knjižnica je namreč tokrat gostila izmenjevalnico oblačil, ki so jo skupaj s Komunalo, Ljudsko univerzo in Fundacijo Vincenca Drakslerja organizirali v okviru Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov.

»Glede na to, da ima Fundacija Vincenca Drakslerja s tovrstnimi projekti že dobre izkušnje v Kranju, nas pravzaprav ni skrbelo, ali bo za izmenjevalnico dovolj zanimanja, a smo vseeno prijetno presenečeni nad zares velikim zanimanjem tako tistih, ki so oblačila prinesli, kot tistih, ki so med njimi našli kaj zase,« je povedala Mojca Dolar iz Komunale Radovljica.

»Zadovoljni smo, ker ljudje prinesejo lepo ohranjena in sezoni primerna oblačila, tako da jih velika večina najde novega lastnika,« je povedal Gregor Tomše iz fundacije Vincenca Drakslerja.

Tomše je zadovoljen, ker po njegovih izkušnjah predsodki pred rabljenimi oblačili vendarle tudi pri nas izginjajo – in to ne le na področju tekstila, ampak tudi drugih uporabnih predmetov. »Tako v Kranju kot v Radovljici so trgovine ponovne rabe, ki jih obišče vedno več ljudi in kjer po nizkih cenah prodamo tako rekoč vse, kar zberemo in izberemo. Nekatere stvari prej, nekatere kasneje,« pravi in še enkrat poudarja, da so tovrstne izmenjave dobre tako z vidika zmanjševanja onesnaževanja okolja in ohranjanja naravnih virov kot tudi z vidika ekonomičnega potrošništva, saj si lahko ljudje v takšnih trgovinah oblačila in druge predmete, ki jih potrebujejo, zagotovijo po res nizkih cenah.« Tako Dolarjeva kot Tomše pravita, da so po izkušnjah tudi motivi kupcev in obiskovalcev izmenjevalnic podobni. »Številni se za tovrstne nakupe odločajo, ker nočejo z nakupi novih artiklov dodatno obremenjevati okolja, nekateri pridejo zato, ker je tako bistveno ceneje, posebno med mladimi pa opažamo trend uporabe 'retro' oblačil in drugega, kar je povezano tako z modo kot z ekološkim zavedanjem.«