Mobilni telefoni so postali eden večjih motilcev pozornosti voznikov. / Foto: Tina Dokl

V prometu ne bodite na spletu

Policisti ta teden poostreno nadzirajo uporabo mobilnih telefonov za volanom: med kršitelji je vse več voznikov e-skirojev. Zakon dovoljuje prostoročno telefoniranje, a ga strokovnjaki za prometno varnost odsvetujejo.

Kranj – Ta teden v sodelovanju Agencije za varnost prometa (AVP) in policije poteka preventivna akcija Varno brez telefona v prometu. Mobilni telefoni so namreč zadnje desetletje postali eden večjih motilcev pozornosti voznikov, ki dokazano povečujejo tveganje za nastanek prometnih nesreč. »Klic, sporočilo, všeček ali objava na družbenih omrežjih naj počakajo. Za volanom ne bodite za ekranom, v prometu ne bodite na spletu!« pozivata AVP in policija.

V času akcije bo policija nadzirala uporabo mobilnih telefonov in drugih naprav ter opreme (tablic, prenosnih računalnikov, slušalk), ki motijo voznikovo vidno in slušno zaznavanje ali možnost obvladovanja vozila. Pozorni bodo tudi na druge prekrške, predvsem tiste, povezane z izpostavljenimi udeleženci v prometu, pešci, kolesarji, vozniki e-skirojev. Agencija bo v tem času izvajala tudi medijske aktivnosti ter v sodelovanju s SPV Mestne občine Ljubljana z nadcestnimi transparenti opozarjala na tveganja, ki jih prinaša uporaba mobilnega telefona v prometu.

Policisti so letos do 15. novembra ugotovili 22.540 kršitev uporabe mobilnega telefona med vožnjo, lani v enakem času pa 30.866. Trend upada v AVP pripisujejo poostreni zakonodaji, ozaveščanju in večjemu nadzoru policije. Med kršitelji izstopajo vozniki osebnih avtomobilov in tovornih vozil, vse več pa je tudi voznikov e-skirojev. Za uporabo mobilnega telefona med vožnjo je sicer za voznike motornih vozil predpisana kazen 250 evrov ter tri kazenske točke. Za udeležence v prometu, ki ne potrebujejo vozniškega dovoljenja (kolesa, e-skiroji in ostala lahka motorna vozila), pa kazen znaša 120 evrov.

Zakon sicer dovoljuje uporabo naprave za prostoročno telefoniranje, ki pa ga policija in AVP odsvetujeta, saj odvrača pozornost voznika in tudi ni varno. Tuje raziskave tako kažejo, da je med pisanjem SMS sporočila ali pregledovanjem družbenih omrežij voznik povprečno pet sekund osredotočen na telefon, in ne na vožnjo. V naselju pri vožnji 50 km/h prevozi skoraj 70 metrov. Še večje tveganje pa je na avtocestah, kjer pri hitrosti 130 km/h v petih sekundah prevozi več kot 180 metrov. »Gre za podobno tveganje, kot da bi takšno razdaljo prevozil z zaprtimi očmi, poudarjajo v AVP. Pri voznikih so različne študije ugotovile tudi do petdeset odstotkov slabši reakcijski čas kot pri vožnji v normalnih pogojih.