Od dojenčka do odraslega

V Medvodah poteka sklop petih brezplačnih srečanj za starše. Želijo si znova zgraditi zdravo skupnost, ki si pomaga tudi pri vzgoji otrok.

Medvode – V Medvodah je pred kratkim začela delovati Iniciativa za duševno zdravje Medvode. Povezali so se z Javnim zavodom Sotočje Medvode in organizirajo sklop petih srečanj za starše, ki so brezplačna. Potekajo ob sobotah z začetkom ob 18. uri v Klubu Jedro v Medvodah.

Prvo je bilo 5. novembra za obdobje dojenčka z naslovom Tukaj sem in jokam, ker me drugače ne slišite! (A. Radšel), drugo 12. novembra z naslovom Moja ključna leta – mami in oči, ne zamudita jih (N. Tramte), v soboto, 19. novembra, bo tema obdobje predšolskih otrok in prve triade Mami, oči, stresa me stres, pomagajta mi! (A. Adam), 26. novembra Na pomoč, izgubil_a sem stik, otroka mi je ugrabil telefon! o osnovnošolcih in zaslonih (A. Radšel in K. Kos) in 3. decembra Mat, fotr, če se priklopita name, vaju strese elektrika ... če se ne, tavam v temi (K. Kos), srečanje za obdobje od mladostnikov do mladih odraslih. Prijave sprejemajo na mladina@zavodsotocje.si.

»V Iniciativi za duševno zdravje smo usmerjeni predvsem v normalizacijo duševnega zdravja otrok in mladostnikov. Odrasli smo tisti, ki moramo zanje narediti zdrav prostor, zato so srečanja namenjena prav staršem,« pojasnjuje Ksenja Kos iz Iniciative za duševno zdravje Medvode. Jedro njihovega delovanja je organizacija zdrave skupnosti, kar je bilo poudarjeno že na prvem srečanju.

»Nek afriški rek pravi, da je potrebna vas, da vzgoji otroka, kar pa v naši današnji družbi ne obstaja več. Zato je danes nam težje. Naša sodobna vas je splet, ki ponuja nešteto praznih odgovorov, na policah trgovin je nešteto izdelkov, ki bi jih naš otrok 'moral' imeti ... Ne potrebuje vsega tega. V sodobni vasi se zgodi, da so mamice osamljene. Pomembno je, da se trudimo nazaj zgraditi vas in skupnost, kakršna je bila nekoč, zato so tudi pomembna srečanja za starše, ki jih organiziramo, da se pogovarjamo, si pomagamo ...« je poudarila Anja Radšel, ki je aktivna v Iniciativi za duševno zdravje Medvode in je tudi pediatrinja v Zdravstvenem domu Medvode.

Ksenja Kos je še povedala, da če se odrasli dobro počutimo v svojem telesu, bomo dobro poskrbeli tudi za otroka.

»Na takšnih srečanjih se začne graditi skupnostna podpora, ki je pomembna.«