Mamut v delavnici dobiva končno podobo. / Foto: Aleš Senožetnik

Mamutu vendarle svoje mesto

Ta teden se začenja urejanje področja ob kamniški avtobusni postaji in Kamniški Bistrici, kjer bo svoje mesto našla skulptura mamuta, ki jo je že pred leti zasnoval kipar Miha Kač.

Po skoraj 15 letih bo tako Kačev mamut vendarle našel svoje mesto v Kamniku.

Kamnik – Kamnik je znan po bogati zgodovini in naravnih danostih, vse od leta 1938, ko so v bližnjih Nevljah našli odlično ohranjeno okostje, pa je nekoliko tudi mamutovo mesto. Okostje je danes na ogled v Prirodoslovnem muzeju v Ljubljani, med Kamničani pa že vrsto let tli želja, da bi odkritje primerno zaznamovali s skulpturo tega ledenodobnega orjaka.

Visok štiri, dolg šest metrov

Že v letu 2008 je mamutov kip v naravni velikosti izdelal kipar Miha Kač, nato pa je projekt zastal, dokler se ga niso pred časom ponovno lotili. V tem tednu so se začela dela za ureditev območja med glavno avtobusno postajo in nabrežjem Kamniške Bistrice, kjer bo na ploščadi prostor našel tudi bronasti odlitek mamuta v višini dobre štiri in dolžini dobrih šest metrov.

Skupna vrednost gradbenih del ter zunanje ureditve projekta znaša dobrih 160 tisoč evrov z davkom na dodano vrednost, za skulpturo mamuta pa bo občina namenila še dodatnih 131.760 evrov (z DDV), so nam sporočili s kamniške občinske uprave. Za projekt je občina kandidirala tudi za nepovratna sredstva na tretjem javnem pozivu za izbor operacij za uresničevanje ciljev Strategije lokalnega razvoja za lokalno akcijsko skupino Srce Slovenije. Za investicijo tako pričakujejo dobrih petdeset tisoč evrov nepovratnih sredstev iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Kot partner v projektu bo sodeloval tudi LAS Srce Slovenije, ki bo poskrbel za popularizacijo vsebin, povezanih s projektom. V Kamniku se namreč nadejajo, da bo zanimiva skulptura obogatila turistično ponudbo Kamnika in doprinesla k večji prepoznavnosti občine.

Izredno velik kos

Gradbena dela bodo trajala predvidoma dva meseca. Najprej bodo porušili del tlakovanih in betonskih površin na severnem delu tega območja, saj bodo po dokončanih delih vse pohodne površine urejene v enotni podobi z betonskim tlakom, namestili pa bodo tudi parkovno in urbano opremo. Po zaključku pa bodo predvidoma v drugi polovici januarja na urejen prostor namestili skulpturo, ki jo je zasnoval Kač. Bronasti odlitek, ki nastaja v livarni umetnin Romana Kamška na Gori pri Komendi, je namreč skorajda že dokončan. »Postopek je sicer klasičen, glavna posebnost tega kosa pa je bila, da je izredno velik, največji, kar smo jih v naši delavnici izdelali doslej, zaradi česar je bila izdelava logistično nekoliko težja,« nam je povedal Kamšek, ki ima sicer s tovrstnimi skulpturami precej izkušenj, saj so v njegovi delavnici nastali številni odlitki priznanih kiparjev.