Franc Čebulj / Foto: Gorazd Kavčič

Župan že osemindvajset let

Župan Občine Cerklje ima najdaljši staž na Gorenjskem. Letos se poteguje za osmi mandat: uresničiti želi še nekaj projektov, dodatno spodbudo za kandidaturo pa so predstavljali podpisi volivk in volivcev, zbrani v enem dnevu.

V državi je devet županov, ki županujejo že 28 let, Franc Čebulj je edini na Gorenjskem.

Cerklje – Pravi, da ga motivirata napredek in delo. »Res pa je, da so me tokrat v velikem številu nagovarjali tudi občanke in občani. Marsikdo mi je rekel, naj grem v še en mandat in si potem dejansko najdem naslednika,« je pojasnil in dodal, da bo res treba narediti korake v to smer, »mogoče ne samo z enim kandidatom« – biti župan namreč ni enostavna naloga. »Dela je veliko, veliko je dogovarjanj z občani, imam pa veliko prednost, da skoraj vsakega poznam. Predvsem pa je treba spremljati in poznati zakonodajo, ki se stalno spreminja, reševati birokratske zaplete, usmerjati občinsko upravo.«

»Mogoče mi je bilo usojeno«

Na vprašanje, zakaj tako dolgo vztraja pri županovanju, odgovarja, da ne gre za vztrajanje. »Mogoče mi je bilo usojeno. Mogoče sem bil k temu poklican.« Preden je postal župan, je bil predsednik športnega društva, ustanovitelj mladinske organizacije v Velesovem in predsednik tamkajšnje krajevne skupnosti. Občina in delo sta bila ves čas in sta še vedno prioriteta, poudarja in priznava, da je to občutila tudi njegova družina. Posebej zahtevno je bilo na začetku, po ustanovitvi samostojne občine, ko za njeno delovanje ni bilo niti ustreznih prostorov niti kadra. Kasneje so se pojavljali drugi izzivi in težave, za katere je bil po njegovih besedah potreben pravi pristop občinskih uradnikov in vseh drugih, ki so bili vključeni v projekte. Z nekaterimi, na primer s Krvavškim vodovodom, z Domom Taber, obvoznico mimo letališča Brnik ..., so se na cerkljanski občini ukvarjali več let, zato tudi meni, da je štiriletni županski mandat prekratek, sploh za tistega, ki je na novo izvoljen in ki ima majhno občinsko upravo – v tem primeru mora biti župan toliko bolj vpet v projekte in usmerjati delo.

Župan in poslanec

Omejevanju števila mandatov ne oporeka, zdi pa se mu škoda, da funkcija župana ni več združljiva s poslansko. »Menim, da imamo občine bistveno težji dostop do določenih vladnih resorjev. Poleg tega so župani, ki so bili hkrati tudi poslanci, lahko dosegali več za razvoj lokalnih skupnosti.« Pogreša tudi kulturo dialoga, poleg tega opaža, da se premalo zavedamo realnih problemov, ki se pojavljajo v svetu in imajo vpliv na naša življenja.